28. listopadu 2014 16:54 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Ukrajině se tenčí zásoby plynu na zimu. Situaci komplikují tuhé mrazy

Zemní plyn (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemní plyn (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

KYJEV Ukrajině se tenčí zásoby plynu na zimu. Na vině je výpadek v dodávkách z Ruska, které zemi postihly od června do října poté, co se vztahy mezi oběma zeměmi vyostřily. Ruský plyn kryje zhruba polovinu ukrajinské roční spotřeby. Na obnovených dodávkách se obě země dohodly na konci října po několikaměsíčních jednáních.

Objem plynu v ukrajinských zásobnících

Ukrtransgaz uvedl, že k 26. listopadu měl v zásobnících 14,44 miliardy krychlových metrů plynu. K 20. říjnu, kdy se začal uvolňovat plyn pro ukrajinské teplárny, měla Ukrajina v rezervách 16,75 miliardy kubíků. Ještě 15. listopadu bylo v zásobnících 15,35 miliardy kubíků.

Ruský vývozní monopol Gazprom v červnu Ukrajině uzavřel kohouty kvůli chronické neschopnosti ukrajinského plynárenského podniku Naftogaz platit za dodávky. Díky Evropské unii se v říjnu podařilo dojednat obnovení dodávek.

Ukrajinští činitelé donedávna říkali, že hodlají dovoz plynu z Ruska omezovat na minimum. Šéf Naftogazu Andrij Kobolev minulý týden uvedl, že prozatímní dohoda o dodávkách s Gazpromem je pouze pojistkou pro případ nízkých teplot a že Ukrajina hodlá časem ukončit svou závislost na ruském plynu pomocí lepšího propojení s Evropskou unií.

ČTĚTE TAKÉ:

Tento týden ale ministr energetiky Jurij Prodan připustil, že nadcházející vlna mrazů by mohla Kyjev přimět k přehodnocení tohoto postoje. Meteorologové předpovídají, že teploty mohou do poloviny prosince klesnout k minus 20 stupňům Celsia. Kyjev nyní sází na to, že cena ruského plynu bude muset během prvního čtvrtletí příštího roku klesnout v souvislosti s nynějším propadem cen ropy.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz