6. listopadu 2012 17:54 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Zelená energie si vynutí miliardové investice do sítě

Elektřina (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Největších 16 světových energetických přenosových soustav bude muset v příštích deseti letech investovat do modernizace a rozšíření 700 miliard dolarů (13,8 bilionu Kč). Musí se vyrovnat jednak s rostoucím podílem obnovitelných zdrojů, a jednak s prudkým růstem poptávky v rozvíjejícím se světě

Šestnáctka největších soustav, které přenášejí 70 procent světové spotřeby elektrické energie, se bude muset vyrovnat s tím, že poptávka po jejich službách do roku 2022 vzroste o 50 procent.

"V Severní Americe a Evropě jsou tyto investice nezbytností, pokud se mají propojit desetitisíce megawattů solární a větrné energie. Pokud neuspějeme, buď zůstane energetická transformace jen hezkým slovem, nebo nám bude hrozit život v nebezpečí," řekl agentuře Reuters šéf francouzská přenosové sítě RTE Dominique Maillard na okraji zasedání skupiny GO15, která tyto společnosti sdružuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Soukromá lobbistická organizace European Climate Foundation loni odhadla, že firmy a vlády v EU budou muset investovat do přenosových sítí do konce tohoto desetiletí 46 miliard eur (1,2 bilionu Kč) a dalších 68 miliard eur do roku 2030.

Odpor přijde od občanských sdružení

Financovat takové investice bude kvůli nynější krizi obtížné, hlavním problém Evropy však experti vidí v neschopnosti realizovat investiční rozhodnutí kvůli odporu místních komunit proti výstavbě.

"Před nějakými 50 nebo 60 lety byla elektřina považována za nezbytnost, nyní ale převládá nálada, že žijeme v hotovém světě a že nové projekty nejsou zapotřebí," komentoval to Maillard.

ČTĚTE TAKÉ:

Poukázal na příklad Německa, kde rozšiřování sítí daleko zaostává za prudkým rozvojem obnovitelných zdrojů, což ohrožuje energetickou bezpečnost nejen Německa, ale i jeho sousedů.

Naproti tomu mladé tržní ekonomiky své sítě urychleně budují a tempo jejich výstavby je tam proti Evropě dvojnásobné. "Rozvojové země jsou tak trochu v situaci, v níž jsme byli během 30 let od druhé světové války. Poptávka po elektřině v zemích jako Čína, Indie a Brazílie se zdvojnásobuje každých sedm let," řekl Maillard.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz