18. února 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Zelená přirážka zdražila výrobu oceli. V Británii už se nevyplatí vyrábět

Ocelárna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ocelárna - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN Britským hutím globální ocelárenské skupiny Tata Steel hrozí kvůli drahé energii uzavření. Hutě sice silně investovaly do energetických úspor, růst cen kvůli přirážkám za "zelenou" energii ale tyto úspory vymazal.

Uzavření hrozí zejména závodům Tata Steel v Rotherhamu a Stocksbridge v hrabství Jižní Yorkshire, které zaměstnávají kolem dvou tisíc lidí. Napsal to britský list Financial Times.

Podle firmy jsou ceny energie v Británii pro výrobce kvůli tarifům za obnovitelnou energii nejméně 20 procent nad cenami v Německu a Francii. Tata Steel už část britské výroby přesunula do Thajska.´

Indická Tata Steel koupila v roce 2007 britsko-nizozemskou ocelářskou skupinu Corus a stala se druhým největším evropským výrobcem oceli po společnosti ArcelorMittal.

Ceny plynu pro britské průmyslové odběratele vzrostly od roku 2002 o 122 procent a elektrická energie zdražila o 94 procent. Zelené přirážky přidají k ceně elektřiny do roku 2030 dalších 70 procent, uvedl list s odvoláním na organizaci britských průmyslových výrobců EEF.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!