Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Zisk Čepra převýšil miliardu. Vzhůru jej ženou nízké ceny benzinu a nafty

Sklad nafty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklad nafty. | foto: Shutterstock

PRAHA Bez rozšíření byznysu, třeba spojením s některou rafinerií, budou výkony státního distributora pohonných hmot už jen klesat. To tvrdili před lety manažeři společnosti Čepro a postupně klesající stamilionové zisky jim dávaly za pravdu. Jenže teď je už všechno jinak.

Propad cen benzinu a nafty a oživení poptávky už druhým rokem ženou profit Čepra znovu vzhůru. Loni dokonce k číslu 1,2 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 400 milionů. Takový skok firma ještě nikdy nezažila.

„Náš loňský hospodářský výsledek je kombinací makroekonomické situace na trhu a efektivní optimalizace. Mám radost za celou společnost,“ vyjádřil se k výsledkům generální ředitel Čepra Jan Duspěva.

Vlivem loňského výrazného propadu cen ropy, a tedy i pohonných hmot, které Čepro skladuje, prodává jako distributor i maloobchodník ve své síti benzinek Euro Oil, spadly tržby z předloňských 71 miliard korun na padesát miliard.

Roste odbyt, roste zisk

Čepro, jedna z firem, co se pravidelně umisťují na předních místech žebříčku Czech TOP 100, už od roku 2007 pravidelně dosahuje trojciferných zisků. Nejvyšší profit dosud vykázala za rok 2010 – tehdy vydělala necelou miliardu hrubého.

Podrobnější údaje o svém loňském hospodaření zatím Čepro nezveřejnilo. V roce 2014 zvýšilo velkoobchodní prodej (pumpařům a dalším distributorům) o 10 procent a maloobchodní prodej ve vlastních pumpách Euro Oil o 8 procent.

Ukazuje se, že rok 2015 byl ještě lepší. Další příjmy má firma z přepravy paliv a ze skladování – patří jí u nás kolem 80 procent všech skladů na benzin a naftu.
Čepro plně ovládá stát, respektive ministerstvo financí, a firma mu odvádí část zisku prostřednictvím dividend, ale na konci roku 2014 měla na účtu 2,7 miliardy nerozděleného zisku.

Státní „stroj na peníze“ může po případném spojení s další státní ziskovou petrolejářskou firmou – provozovatelem ropovodů MERO – sehrát důležitou roli při nákupu jedné ze dvou rafinerií, které u nás vlastní Unipetrol.

V případě, pokud by většinový akcionář Unipetrolu, polský koncern PKN Orlen, kývl na nabídku odkupu aktiv, o která oficiálně usiluje skupina J&T coby menšinový akcionář Unipetrolu, spolu s PPF, mohlo by Čepro (případně se společností MERO) od nových majitelů odkoupit rafinerii v Kralupech.

Roky diskutovaná transakce by vyhovovala státu, který by prostřednictvím ministerstva financí v rámci ropné bezpečnosti získal pro sebe celý petrolejářský řetězec od dopravy ropy, výroby pohonných hmot po jejich distribuci a maloobchodní prodej.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!