Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Zisk Čepra převýšil miliardu. Vzhůru jej ženou nízké ceny benzinu a nafty

Sklad nafty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklad nafty. | foto: Shutterstock

PRAHA Bez rozšíření byznysu, třeba spojením s některou rafinerií, budou výkony státního distributora pohonných hmot už jen klesat. To tvrdili před lety manažeři společnosti Čepro a postupně klesající stamilionové zisky jim dávaly za pravdu. Jenže teď je už všechno jinak.

Propad cen benzinu a nafty a oživení poptávky už druhým rokem ženou profit Čepra znovu vzhůru. Loni dokonce k číslu 1,2 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 400 milionů. Takový skok firma ještě nikdy nezažila.

„Náš loňský hospodářský výsledek je kombinací makroekonomické situace na trhu a efektivní optimalizace. Mám radost za celou společnost,“ vyjádřil se k výsledkům generální ředitel Čepra Jan Duspěva.

Vlivem loňského výrazného propadu cen ropy, a tedy i pohonných hmot, které Čepro skladuje, prodává jako distributor i maloobchodník ve své síti benzinek Euro Oil, spadly tržby z předloňských 71 miliard korun na padesát miliard.

Roste odbyt, roste zisk

Čepro, jedna z firem, co se pravidelně umisťují na předních místech žebříčku Czech TOP 100, už od roku 2007 pravidelně dosahuje trojciferných zisků. Nejvyšší profit dosud vykázala za rok 2010 – tehdy vydělala necelou miliardu hrubého.

Podrobnější údaje o svém loňském hospodaření zatím Čepro nezveřejnilo. V roce 2014 zvýšilo velkoobchodní prodej (pumpařům a dalším distributorům) o 10 procent a maloobchodní prodej ve vlastních pumpách Euro Oil o 8 procent.

Ukazuje se, že rok 2015 byl ještě lepší. Další příjmy má firma z přepravy paliv a ze skladování – patří jí u nás kolem 80 procent všech skladů na benzin a naftu.
Čepro plně ovládá stát, respektive ministerstvo financí, a firma mu odvádí část zisku prostřednictvím dividend, ale na konci roku 2014 měla na účtu 2,7 miliardy nerozděleného zisku.

Státní „stroj na peníze“ může po případném spojení s další státní ziskovou petrolejářskou firmou – provozovatelem ropovodů MERO – sehrát důležitou roli při nákupu jedné ze dvou rafinerií, které u nás vlastní Unipetrol.

V případě, pokud by většinový akcionář Unipetrolu, polský koncern PKN Orlen, kývl na nabídku odkupu aktiv, o která oficiálně usiluje skupina J&T coby menšinový akcionář Unipetrolu, spolu s PPF, mohlo by Čepro (případně se společností MERO) od nových majitelů odkoupit rafinerii v Kralupech.

Roky diskutovaná transakce by vyhovovala státu, který by prostřednictvím ministerstva financí v rámci ropné bezpečnosti získal pro sebe celý petrolejářský řetězec od dopravy ropy, výroby pohonných hmot po jejich distribuci a maloobchodní prodej.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!