12. srpna 2014 9:28 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Zisk ČEZ klesl o 40 procent. Teplá zima a levná elektřina, vysvětluje vedení

Daniel Beneš zastupoval ČEZ v orgánech ovládaných společností, především ve funkci předsedy dozorčí rady Severočeských dolů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Beneš zastupoval ČEZ v orgánech ovládaných společností, především ve funkci předsedy dozorčí rady Severočeských dolů. | foto: © ČTKČeská pozice

PRAHA Energetická skupina ČEZ pokračuje v sešupu. Za prvního půl roku vydělala 17,2 miliardy korun, což je ovšem o celých 40 procent míň ve srovnání s loňskem. Firma pokles zdůvodňuje snížením velkoobchodních cen elektřiny a mimořádně teplou zimou. Tržby ČEZ spadly o desetinu na 101,7 miliardy korun.

ČEZ prožívá na své poměry velmi chudý rok. Už výsledky za první tři měsíce naznačily značný propad zisků. V úterý oznámené statistiky za půl roku ho jen potvrdily. Energetická společnost vydělala o 40 procent míň než loni ve stejném období.

Čistý zisk za šest měsíců činí „jen“ 17,2 miliardy korun. Důvody jsou podle managementu ČEZ stále stejné: nízké velkoobchodní ceny silové elektřiny a mírná zima.

Klíčový je postoj sousedních zemí k energetice jako celku. Odklání se od silové elektřiny a zaměřují se na obnovitelné zdroje. Jde hlavně o Německo a Rakousko. I proto velkoobchodní ceny klesají.

VÍCE O ČEZ:

Celoroční čistý zisk (očištěný o mimořádné vlivy) firma očekává ve výši 29 miliard korun. Podle dřívější metodiky čekala čistý zisk 27,5 miliardy korun bez zahrnutí opravných položek k dlouhodobému majetku.

"Provozní i čistý zisk skončil pod očekáváním kvůli nečekané opravné položce k dlouhodobému majetku v Rumunsku ve výši 2,1 miliardy korun," naznačil další z důvodů propadu analytik Komerční banky Josef Němý.

ČEZ’s Počerady power plant

Elektrárna ČEZ v Počeradech.

Podle něj by na druhou stranu mohlo být pozitivním impulzem zvýšení předpovědi letošního zisku.

"Pracujeme na komplexním snižování nákladů. Již letos šetříme stálé provozní náklady a eliminujeme tím negativní vliv externích faktorů na celoroční výhled EBITDA," řekl k výsledkům generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Skupina snížila své zadlužení meziročně o 13,6 miliardy korun.

Pokles čistého zisku a tržeb v polovině roku zpomalil. V prvním čtvrtletí se výdělek skupiny ČEZ snížil o 44 procent a tržby meziročně klesly o 11 procent.

"Ve výsledcích společnosti ČEZ za druhé čtvrtletí je podobně jako v prvních třech měsících tohoto roku znát meziroční pokles objemu výroby zhruba o jednu TWh způsobený vlivem prodeje elektrárny Chvaletice v září 2013 a pokles prodejních cen elektřiny," uvedl analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Výroba elektřiny firmě za první pololetí meziročně klesla o sedm procent, nejvýrazněji ve vodních elektrárnách. Prodej koncovým zákazníkům se snížil o šest procent.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Lidovky.cz, ČTK, mipMichal Pavec

Najdete na Lidovky.cz