12. srpna 2014 9:28 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Zisk ČEZ klesl o 40 procent. Teplá zima a levná elektřina, vysvětluje vedení

Daniel Beneš zastupoval ČEZ v orgánech ovládaných společností, především ve funkci předsedy dozorčí rady Severočeských dolů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Beneš zastupoval ČEZ v orgánech ovládaných společností, především ve funkci předsedy dozorčí rady Severočeských dolů. | foto: © ČTKČeská pozice

PRAHA Energetická skupina ČEZ pokračuje v sešupu. Za prvního půl roku vydělala 17,2 miliardy korun, což je ovšem o celých 40 procent míň ve srovnání s loňskem. Firma pokles zdůvodňuje snížením velkoobchodních cen elektřiny a mimořádně teplou zimou. Tržby ČEZ spadly o desetinu na 101,7 miliardy korun.

ČEZ prožívá na své poměry velmi chudý rok. Už výsledky za první tři měsíce naznačily značný propad zisků. V úterý oznámené statistiky za půl roku ho jen potvrdily. Energetická společnost vydělala o 40 procent míň než loni ve stejném období.

Čistý zisk za šest měsíců činí „jen“ 17,2 miliardy korun. Důvody jsou podle managementu ČEZ stále stejné: nízké velkoobchodní ceny silové elektřiny a mírná zima.

Klíčový je postoj sousedních zemí k energetice jako celku. Odklání se od silové elektřiny a zaměřují se na obnovitelné zdroje. Jde hlavně o Německo a Rakousko. I proto velkoobchodní ceny klesají.

VÍCE O ČEZ:

Celoroční čistý zisk (očištěný o mimořádné vlivy) firma očekává ve výši 29 miliard korun. Podle dřívější metodiky čekala čistý zisk 27,5 miliardy korun bez zahrnutí opravných položek k dlouhodobému majetku.

"Provozní i čistý zisk skončil pod očekáváním kvůli nečekané opravné položce k dlouhodobému majetku v Rumunsku ve výši 2,1 miliardy korun," naznačil další z důvodů propadu analytik Komerční banky Josef Němý.

ČEZ’s Počerady power plant

Elektrárna ČEZ v Počeradech.

Podle něj by na druhou stranu mohlo být pozitivním impulzem zvýšení předpovědi letošního zisku.

"Pracujeme na komplexním snižování nákladů. Již letos šetříme stálé provozní náklady a eliminujeme tím negativní vliv externích faktorů na celoroční výhled EBITDA," řekl k výsledkům generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Skupina snížila své zadlužení meziročně o 13,6 miliardy korun.

Pokles čistého zisku a tržeb v polovině roku zpomalil. V prvním čtvrtletí se výdělek skupiny ČEZ snížil o 44 procent a tržby meziročně klesly o 11 procent.

"Ve výsledcích společnosti ČEZ za druhé čtvrtletí je podobně jako v prvních třech měsících tohoto roku znát meziroční pokles objemu výroby zhruba o jednu TWh způsobený vlivem prodeje elektrárny Chvaletice v září 2013 a pokles prodejních cen elektřiny," uvedl analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Výroba elektřiny firmě za první pololetí meziročně klesla o sedm procent, nejvýrazněji ve vodních elektrárnách. Prodej koncovým zákazníkům se snížil o šest procent.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Lidovky.cz, ČTK, mipMichal Pavec

Advantage Consulting, s.r.o.
PLC PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč