10. května 2012 8:34 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Zisk ČEZ spadl o 16%

ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Čistý zisk energetické společnosti ČEZ klesl v prvním čtvrtletí meziročně o 16 procent na 14,4 miliardy korun. Tržby se meziročně naopak zvýšily o sedm procent na 60,8 miliardy korun. Analytici odhadovali meziroční pokles zisku o zhruba desetinu.

Firma to dnes oznámila na svých webových stránkách. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) ve čtvrtletí meziročně poklesl o procento na 26,3 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"Hlavním důvodem meziročního poklesu zisku bylo nepříznivé tarifní rozhodnutí regulátora v Albánii a mimořádné derivátové a kurzové zisky v prvním čtvrtletí 2011," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Dodal, že za celý letošní rok ČEZ očekává meziročně vyšší čistý zisk 41 miliard korun.

ČEZ

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 % akcií.

Růst tržeb byl za první tři měsíce způsoben zejména růstem realizačních cen elektřiny a zvýšením objemu výroby v uhelných a obnovitelných zdrojích.

Výroba elektřiny ČEZ v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o tři procenta na 17,6 TWh. Nejvíce se zvýšila výroba v uhelných elektrárnách a obnovitelných zdrojích. Výroba v jaderných elektrárnách meziročně zůstala na zhruba stejné úrovni.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!