25. dubna 2012 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Zrušení podpory čistých zdrojů je pokrytecké, tvrdí Greenpeace

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Energetický regulační úřad zahájil přípravy na zastavení podpory obnovitelných zdrojů. Toto řešení by podle předsedkyně úřadu Aleny Vitáskové mělo státu i spotřebitelům ušetřit miliardy. Podle Greenpeace by měl ale stát rozumnou podporu čistých zdrojů zachovat a naopak promítnout do ceny elektřiny z uhlí škody, které způsobuje.

 „Pokud by byly v ceně elektřiny zahrnuty externí náklady spojené se škodami na životní prostředí, které uhlí nebo plyn způsobují, žádná podpora na obnovitelné zdroje by nebyla zapotřebí, na trhu by se prosadily samy. Paní Vitásková trpí pozoruhodnou selektivní slepotou: podporu čistých zdrojů chce zrušit, zatímco stamiliardovou nepřímou podporu pro uhlí a plyn odbourat výslovně odmítla. Je to pokrytecké a doufáme, že veřejnost jí na to neskočí," vyjádřil se vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

O nových pravidlech pro obnovitelné zdroje více zde:

Greenpeace podporuje, aby se výkupní cena elektřiny z obnovitelných zdrojů pohybovala na hranici rentability jejich provozu. Za nepřijatelné považuje excesy oběma směry, tedy jak přemrštěnou podporu, tak její úmyslnou likvidaci pod hranici přežití, jak označuje návrh Aleny Vitáskové.

ČTĚTE DÁLE:

V lednu senátoři schválili vládní návrh zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Ten má splnit cílový podíl zelené energie na spotřebě energie v Česku ve výši 13,5 procenta v roce 2020 a na druhou stranu také přibrzdit živelný růst části obnovitelných zdrojů. Tedy hlavně solárních elektráren a bioplynových stanic.

Solární podvody

Protikorupční policie nedávno stíhala pět lidí, kteří chtěli podvodně získat licenci na stavbu solární elektrárny. Podle policie předkládali nepravdivé dokumenty Energetickému regulačnímu úřadu i distribuční společnosti, aby prokázali, že je zařízení dokončené v době, kdy byla garantována vyšší odkupní cena.

Více o kauze ZDE

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz