Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Fiala: Musíme mířit k zastropování cen energií. Hledá celoevropské řešení

Ekonomika

  14:41aktualizováno  18:49
Po dohodě s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou svolá české předsednictví co nejdříve jednání rady ministrů pro energetiku ohledně mimořádných opatření k řešení energetické situace. Na twitteru o tom informoval premiér Petr Fiala. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela doplnil, že jednání navrhne svolat na co nejbližší datum.

Premiér Petr Fiala uvedl, že je třeba směřovat k zastropování cen energií. Řešení je ale podle něj nutné dosáhnout na evropské úrovni. Řekl to na pátečním briefingu ve Sněmovně. Jednal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, vyjednává podporu dalších zemí.

Kabinet má podle premiéra na stole několik variant transformace energetické skupiny ČEZ. Fiala předpokládá, že brzy bude moci oznámit řešení. Bude ale fungovat nejdříve příští rok, nikoli letošní zimu. „Naším cílem je získat výrobu a cenotvorbu elektrické energie pod kontrolu státu,“ řekl.

Fiala hovořil s řadou předsedů vlád zemí EU, naposled s rakouským kancléřem Karlem Nehammerem. „Země s podobným trhem a podobnými podmínkami, jako je Česká republika, řeší naprosto podobné problémy. Žádná jednoduchá národní řešení k dispozici nemají,“ uvedl. Ministerský předseda připomněl, že české předsednictví urychleně svolá jednání rady ministrů pro energetiku k mimořádným opatřením k řešení energetické situace.

Dosud podle Fialy nebyla ochota z různých důvodů k celoevropskému zásahu a řešení. „Teď ale vidím změnu v tomto postoji, a proto můžeme k nalezení celoevropského řešení dospět,“ konstatoval. Možností je podle něj víc. „Jednou z variant může být odpoutání ceny plynu od elektrické energie a nějaká forma zastropování,“ přiblížil.

Slova ministra Blažka o ohrožení politického systému kvůli cenám energií má Fiala za varování. „Sociální smír je hodnota, proto musíme dospět k řešení,“ řekl.

Fialu nepřekvapuje, že po devíti hodinách jednání Sněmovny se kvůli vystoupením opozice poslanci nedostali ani ke schválení programu schůze. Uvedl, že tak opozice postupuje od ustavení dolní komory po loňských volbách. „Jestli si myslí, že jim to pomůže, mají na to právo. Komu to nepomůže, jsou čeští občané,“ uvedl.

Vládu dnes k přijetí rychlých opatření na národní úrovni i úrovni EU kvůli razantnímu růstu cen vyzvali hejtmani. Předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) označil situaci v energetice za kolaps trhu. Ministr Síkela už ve středu uvedl, že rychlost svolání mimořádné rady se bude odvíjet od urgentnosti problémů s cenami energií.

„Trh se do určitě míry vymkl kontrole, tržní volatilita přestává reagovat na dobré zprávy a kumulují se jenom ty špatné a tlačí ceny nahoru. Je to problém celé Evropy a samozřejmě, pokud má celoevropský trh problém, tak to nejjednodušší řešení se hledá na celoevropské úrovni,“ řekl ve středu Síkela. Trh podle něj ztrácí svou funkčnost a je nutné hledat cesty jak zasáhnout.

Jako jednu z možností Síkela zmínil stanovení maximálních cen elektřiny, a to v celé EU. „Pokud bychom se rozhodli jako Evropská unie jít touto cestou,... tak Česká republika by byla určitě jedna z těch zemí, která by to podpořila,“ uvedl Síkela. Vedle zastropování cen později zmínil, že přistoupit by bylo možné také k diverzifikaci cen podle typu výroby elektřiny či lze „sáhnout do povolenek“. „Jsou to velice technické debaty, z nichž každá má své příznivce,“ uvedl.

Řešení na národní úrovni nenajdeme

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka dnes novinářům řekl, že řešení energetické krize nelze hledat na národní úrovni, protože možnosti se vyčerpávají a vedou k obrovskému zadlužení. Řešení musí být podle něj na celoevropské úrovni.

„V příštích dvou týdnech naplno využijeme naše možnosti na evropské úrovni, tak abychom dokázali to řešení najít na té evropské úrovni. A neřešili jenom důsledky, ale řešili i příčinu,“ řekl Jurečka.

Nutné je podle Jurečky udělat taková opatření, která zastaví paniku na trzích, aby bylo možné ceny energií zmrazit nebo snížit. Pomoc pro domácnosti má ČR podle něj vyřešenou velmi dobře, pracuje se na podpoře pro firmy. Situace posledních tří týdnů na trzích má podle něj takovou akceleraci, že opatření, která se ještě před měsícem a půl a dvěma zdála jako dostatečná, se ukazují jako nedostatečná.

Trh s energiemi podle něj přestal fungovat. Vývoj cen má podle něj takovou dynamiku, že jednotlivé státy EU mění názory na opatření. Mění se podle něj například i postoj Německa. Energetický trh je podle něj natolik propojený, že jedinou cestou je celoevropské řešení.

Asociace krajů dnes vyzvala vládu, aby od začátku příštího roku regulovala ceny plynu a elektřiny pro domácnosti. Kabinet by podle ní také měl určit státního obchodníka s energií, jemuž by ji firmy musely prodat. Vláda by dále měla směřovat k tomu, že získá stoprocentní podíl ve výrobních kapacitách ČEZ.

Cena elektřiny pro francouzský trh na energetické burze EEX dnes poprvé přesáhla 1000 eur za megawatthodinu. Na rekordu je i cena elektřiny pro Německo. Ceny plynu a elektřiny za půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu stouply o stovky procent.

Autoři: ,