Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Epidemie zbrzdila růst zisku O2, stoupl o 2,6 procenta na 1,3 miliardy

Logo operátora O2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo operátora O2. | foto: Reuters

Praha  Operátor O2 zvýšil v prvním čtvrtletí čistý zisk o 2,6 procenta na 1,27 miliardy Kč. Vyššímu růstu zamezilo v březnu vyhlášení nouzového stavu. Konsolidované provozní výnosy se zvýšily o 3,7 procenta na 9,6 miliardy korun. Firma to v pátek oznámila v tiskové zprávě.

Pandemie koronaviru v posledních dvou týdnech prvního čtvrtletí výrazně ovlivnila společnost po obchodní i provozní stránce. Nastal výrazný útlum aktivity obchodních kanálů v souvislosti s omezením pohybu obyvatel v období nouzového stavu. To jsou společně s výpadkem výnosů z roamingu podle generálního ředitele Jindřicha Fremutha hlavní důvody, proč O2 dosáhl v klíčových ukazatelích jen mírného růstu.

„Naši úspěšnou strategii potvrdil téměř 12procentní meziroční růst provozního zisku EBITDA za první dva měsíce roku 2020. Poté, co vláda vyhlásila nouzový stav a přijala celou řadu mimořádných opatření, došlo v březnu 2020 k meziročnímu poklesu o 3,2 procenta,“ dodal finanční ředitel Tomáš Kouřil. Dopad epidemie na další vývoj hospodaření podle něj nelze spolehlivě odhadnout.

Celkový počet mobilních zákazníků O2 v Česku byl na konci března 2020 celkem 5,86 milionu, z toho 3,26 milionu tvořili smluvní klienti. Počet zákazníků některého z tarifů služby O2 TV, která funguje na pevné lince od O2 i na internetovém připojení od jakéhokoliv poskytovatele, dosáhl 459 000. Březnový růst nových zákazníků o 15 procent je v kontrastu s 65procentním meziročním nárůstem v předchozích dvou měsících.

Počet zákazníků vysokorychlostního internetu přes kabel i pomocí bezdrátové technologie dosáhl ke konci prvního čtvrtletí 840 000. Zatímco v lednu a únoru rostl meziročně počet nových zákazníků o 11 procent, v březnu propadl o pět procent. Na Slovensku dosáhl celkový počet aktivních zákazníků dceřiné firmy O2 Slovakia 2,15 milionu.

O2 se společně se svými zákazníky, státem i neziskovými organizacemi zapojil do boje proti šíření nákazy poskytnutím řady služeb zdarma, uvedla společnost. Jejich hodnota dosáhla 384 milionů korun.

Majoritu více než 80 procent v O2 vlastní investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...