Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Éra bezhlavého propouštění je už asi pryč

Ekonomika

  9:44
České podniky se konečně oklepaly z šoku, který jim připravil bleskový příchod ekonomické krize, a začínají se vyrovnávat s pomalým oživením poptávky.

Propouštěným zaměstnancům Siemens vyplatil nadstandardní odstupné ve výši 16 platů. foto: ČMKOS

To se odrazilo i na říjnových číslech o nezaměstnanosti, která ve srovnání se zářím klesla o jednu destinu procentního bodu.

Mírné snížení nezaměstnanosti podle všeho souvisí s dozvuky podpůrných ekonomických programů v zahraničí, které do Česka dorazily ve formě jednorázových zakázek. A ty musí někdo splnit, i kdyby ho firma měla najmout jen na omezenou dobu.

S příchodem zimy se však situace změní, protože podniky budou propouštět sezonní pracovníky. Také není jasné, jak silné je současné oživení v západní Evropě, kde se sice už pomalu zvedá i průmysl, ale zda udrží tempo, se uvidí až příští rok na jaře.

Proto bude nezaměstnanost v Česku dál stoupat. Nepůjde však už o preventivní úsporné programy podniků, které se chtějí připravit na nejistou budoucnost, ale o běžné čištění ekonomiky.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat