Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ERÚ vypsal podporu obnovitelným zdrojům. Má jít až o 42 miliard

Ekonomika

  17:56
PRAHA - Energetický regulační úřad (ERÚ) v úterý vypsal podporu pro podporované a obnovitelné zdroje energie na příští rok. Má jít až o 42 miliard korun. Cenové rozhodnutí na výplatu podpory bylo podepsáno, uvedl v tiskové zprávě bez bližších podrobností úřad.

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková foto: MAFRA: František Vlček

ERÚ tak rozhodl poté, co nařízení vlády o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů v pondělí vyšlo ve Sbírce zákonů.

Česká televize v pondělí uvedla, že cenové rozhodnutí na výplatu podpory podepíše místo předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové, která je na dlouhodobé dovolené v zahraničí, místopředseda úřadu.

Vitásková se od podzimu přela s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD) i částí odborné veřejnosti kvůli tomu, že ERÚ v listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR pro příští rok podpora vyplacena nebude. Požadovala takzvanou notifikaci, tedy souhlas Evropské komise, že je podpora vydávána oprávněně.

Většina producentů v ČR ji dlouhodobě nemá. Notifikaci by podle dřívějšího vyjádření ministra Mládka měli dostat zřejmě mezi únorem a dubnem příštího roku. Nakonec vláda před Vánocemi schválila nařízení o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů.

„Dne 29. prosince 2015 bylo podepsáno cenové rozhodnutí, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie, jež mimo jiné stanovuje výši podpory pro podporované a obnovitelné zdroje energie, které byly dle platné licence uvedeny do provozu v letech 2006 až 2012 včetně a doposud podporu pobíraly,“ uvedl úřad.

Cenové rozhodnutí bude vydáno prostřednictvím portálu veřejné správy v Energetickém regulačním věstníku a následně zveřejněno na webových stránkách ERÚ. Vláda nařízení o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů schválila minulý týden. Materiál měl Energetickému regulačnímu úřadu umožnit vypsat podporu pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů pro příští rok.

Evropská komise to posoudí

V pracovní verzi cenového rozhodnutí, kterou ERÚ zveřejnil minulý týden, úřad počítal s tím, že vypíše podporu pro existující zdroje. „Pracujeme s tím, že Evropská komise skutečně tu podporu posuzuje jako existující, jak tvrdí ministerstvo průmyslu a obchodu. My ale ty informace nemáme,“ uvedl minulou středu mluvčí úřadu Jiří Chvojka.

Vláda se už jednou situací kolem výplaty podpory OZE na příští rok zabývala, 2. prosince schválila vládní usnesení, které mělo výplatu umožnit. ERÚ to ale tehdy odmítl učinit s tím, že materiál situaci vůbec neřeší.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat