Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Esprit Byznys: Český export? Podívejte se na příběhy úspěšných

Ekonomika

  17:15aktualizováno  20:42
V měsíčníku Lidových novin Esprit Byznys, který vychází ve středu 9. října, jsme vybrali pět zajímavých českých firem, kterým se daří vyvíjet mimořádné exportní artikly.

Obálka magazínu Esprit byznys. foto: Lidovky.cz

Z Popelky v krásnou princeznu se například proměnila firma Petrof, jejíž klavír má dnes doma Paul McCartney a jehož zvuk zbožňuje italský hudební génius Ennio Morricone.

Speciálně pro střední a východní Evropu pak své outdoorové oblečení vyrábí firma Alpine Pro, proslulá holínkami pro české sportovce na loňské olympiádě v Londýně.

Linet, který vznikl teprve v roce 1990 v Želevčicích u Slaného, se za dvacet tři let existence stal - vedle dvou amerických gigantů - celosvětově nejvýznamnějším výrobcem lůžek a vybavení pro pokoje pacientů i seniorů.

Svou druhou fabriku v Rusku staví (a také do Mexika míří) Brano Group, a.s.; už dávno totiž umí víc, než jen zavírat samo.

Naši ukázkovou českou pětici, kterou pro Esprit zpracoval novinář Vladimír Kaláb, uzavírá firma na světelná zařízení Lasvit, pro kterou pracují světově uznávaní designéři a umělci Daniel Libeskind, Eva Jiřičná, Maurizio Galante, Michael Young či japonský minimalista Nendo.

Užijte si jejich úspěch spolu s nimi - na našich stránkách.

(Portréty do hlavního tématu Espritu Byznys vyfotili Milan Bureš a David Neff.)

V Espritu Byznys, který najdete zítra (ve středu 9. října) vložený do Lidových novin, vychází také:

Just MIX it. Další dobrodružná expedice Espritu LN míří do nového českého webového start-upu, který voní jako snídaně plná obilí a ovoce. Před pár lety si jej - jen tak z legrace - vymysleli dva studenti VŠE. Dnes je mixit.cz oblíbenou destinací všech, kteří si chtějí objednat zdravou, hravou a pokaždé jinou müsli snídani - a sláva této webové stránky stoupá kulometnou rychlostí. Reportáž o dvou klucích a pytlích lupínků pro vás připravila naše nová stálá spolupracovnice Darina Křivánková.

I móda musí mít koule. Kolega a redaktor měsíčníku InStyle Martin Váša hodně cestuje; sjezdil všechny podzimní evropské fashionweeky a pak pro vás s klidným svědomím a erudicí zpracoval současné podzimní trendy pánské módy. Protože je však představuje s nadhledem a vtipem sobě vlastním, věřte, že jim budete rozumět. Dozvíte se například, proč by se neměli nosit mokasíny z výprodeje (zííííív) a proč není nutné, aby každý, kdo si oblékne černý rolák, vypadal jako Jaroslav Dušek v Pelíšcích.

Esprit Byznys Český export, speciální bezplatná příloha LN, vychází ve středu 9. října.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat