Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Esprit Léto tryskem: Má neférová voda

Ekonomika

  15:46
Olympionik Vavřinec Hradilek v zatopené Troji, sporty bez svetru i česká sportovní architektura posledních pěti století. To vše najdete v novém Espritu LN, který je tentokrát věnovaný letním sportům. Vychází už tuto středu.

Olympionik Vavřinec Hradilek foto: MAFRA - Marek Novotný

V profilovém rozhovoru se dozvíte, proč si nejslavnější český vodní slalomář Vavřinec Hradilek (26), vítěz stříbrné medaile na loňských LOH v Londýně, právě koupil byt v (zatopené) pražské Troji a proč umí být voda opravdu hodně nefér. 

LN Co je na vodním slalomu nejnáročnější?
Závody mohou být opravdu kruté. Voda je nevyzpytatelná. Můžete mít natrénováno stovky hodin, můžete být přesvědčený, že jste stoprocentně připravený, ale prostě se může stát, že voda najednou trošičku uhne a všechno je jinak. Vodě neporučíme a dokáže být vůči i skvěle trénovanému sportovci hodně nefér. Ale i tady platí - jako všude jinde -, že štěstí přeje připraveným a že se musí jít úspěchu naproti. Trénuje se v zimě, v mrazivých podmínkách – třeba dneska zase hodně prší a je 12 stupňů, i když by podle ročního období mělo být už dvacet. Jenže vodní slalom je sport v přírodě a ta nepohoda k němu patří. Příroda nás zocelí a to se pro život hodí!

Český vodní slalomář Vavřinec Hradilek

LN Uvědomujete si někdy, že sport, který děláte, je opravdu nebezpečný?
Často. Jednou na Novém Zélandu jsme byli v kaňonu, bez signálu, uprostřed džungle, sami, bez jediného člověka. Vysadili nás tam helikoptérou. Byli jsme čtyři a v půlce sjezdu se jeden z nás, kamarád, zranil. Vyhodil si rameno, nebyl schopen pokračovat. Rozdělili jsme se, jeden zůstal na břehu se zraněným a já s dalším klukem spěchali dolů pro pomoc. Čekal nás náročný úsek, který jsem nikdy před tím nejel, a mělo se brzy setmít. Nikdy v životě jsem se tak nevyčerpal, psychicky i fyzicky. Dolů jsme dorazili  pozdě - zraněný kamarád musel v džungli přečkat noc. Naštěstí byl v divočině ještě s místním člověkem  - a každý Novozélanďan má už na základce kurs přežití v džungli. To se celkem hodilo. Více v rozhovoru Evy Hlinovské.

V „povodňovém“ Espritu Letní sporty, který najdete vložený do Lidových novin ve středu 5. června, vychází také:

  • Sporty bez svetru

Jachting, jízda na koni, golf a tenis. Tyto čtyři letní sporty vám autorka Olga Myslivečková představí prostřednictvím trenérů, jež mají za sebou celosvětové profesní úspěchy. Jachtař David Křížek osvětlí krásu bílých plachet na modré vodě, Lucie Pilátová dokáže, že svět je - i v 21. století - stále nejkrásnější ze hřbetu koně. Zuzana Boučková Mašínová vás spolu s dvouletou dcerou a devadesátiletou babičkou vezme na golf a tenista Bohdan Ulihrach zase z vlastní zkušenosti potvrdí, že současný juniorský tenis má budoucnost.

Jachtař David Křížek

  • Naprej!

Tým převážně mladých historiček a historiků architektury pod vedením Rostislava Šváchy připravil mimořádnou publikaci Naprej! s podtitulem Česká sportovní architektura 1567-2012. V článku Terezy Kozlové, doplněném dobovými fotografiemi přímo z knihy, se dozvíte, nejen co Tyršova záhadná výzva „Naprej!“ při organizování sokolských rejů vlastně znamenala. Zmapujeme totiž pro vás české stavby, které od šestnáctého století dodnes sloužily tělesné výchově a sportu: od Velké míčovny na Pražském hradě po zimní stadion v Chomutově. Jedinečná záležitost!

Publikace Naprej! s podtitulem Česká sportovní architektura 1567-2012.

  • Jízda Ani Geislerové, pražský vinný bar s restaurací Red Pif a také Sportovní epopej energického malíře Michaela Rittsteina.

O každém z těchto tří témat se v Espritu o letních sportech dozvíte nečekané. Najděte si chvilku času a pořádně se začtěte!

Herečka Aňa Geislerová

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat