Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Bitcoin poprvé za dva roky spadl pod 20 tisíc dolarů, klesají i ceny dalších kryptoměn

Bitcoin foto: Reuters

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin poprvé od roku 2020 sestoupila pod hranici 20 tisíc dolarů (asi 470 tisíc Kč). Informovala o tom agentura Bloomberg. Klesají nicméně ceny i dalších kryptoměn. Například cena měny ether klesla pod tisíc dolarů.
  9:59aktualizováno  12:48

Trh s kryptoměnami je v poslední době pod tlakem kvůli odklonu investorů od rizikovějších aktiv, za kterým stojí zpřísňování měnové politiky.

Podle údajů webu CoinDesk se v sobotu bitcoin propadl až na 19 056,59 dolaru. Kolem 09:45 SELČ se prodával za zhruba 19 140 dolarů, za posledních 24 hodin tak vykazoval pokles o více než devět procent.

Cena druhé největší kryptoměny ether v sobotu klesla pod hranici 1 000 dolarů. Podle agentury Bloomberg se tak dostala na nejnižší úroveň od loňského ledna.

15. května 2018

Centrální banky nyní v reakci na rostoucí inflaci zpřísňují měnovou politiku, což vyvolává obavy ohledně vývoje globální ekonomiky. „Rostoucí obavy z hospodářské recese ochromují zájem o riziková aktiva,“ uvedl analytik Edward Moya ze společnosti Oanda.

Na trhu jsou extrémní podmínky

K poklesu kryptoměnového trhu tento týden přispěla rovněž zpráva o tom, že kryptoúvěrová společnost Celsius Network zmrazila výběry. Celsius nabízí zákazníkům možnost uložit si kryptoměny do produktů s úrokovým výnosem. Firma své opatření zdůvodnila „extrémními podmínkami na trhu“.

Bitcoin podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy od loňského listopadu ztratil v přepočtu na českou měnu milion korun své hodnoty. „Nelze však předpokládat, že se trh kryptoměn zcela zhroutí. Pokles cen kryptoměn nastává totiž z důvodu odlivu jen části investorů. Investoři, kteří v kryptoměnách vidí možný základ nového, alternativního platebního a transakčního ekosystému, v nich převážně zůstanou, případně využijí nižších cen k dokupování ve slevě,“ uvedl Kovanda v komentáři.

Cena 20 tisíc dolarů byla podle ředitele tuzemského obchodníka s kryptoměnami Bit.plus Martina Stránského důležitá psychologická hranice, která bude lákat spekulativní investory. „To je vidět i ve zvýšeném zájmu na našich obchodních místech včetně Bitcoinmatů. Pokud přijdou další negativní impulsy typu vysoké inflace v USA, můžeme očekávat pokračování poklesu ceny,“ řekl.

Bitcoin v listopadu vystoupil na rekordních téměř 69 000 amerických dolarů. Od té doby ale jeho cena klesla o více než 40 procent. Někteří odborníci varují, že trh s kryptoměnami by mohl brzy začít klesat, protože přísnější postoj regulačních úřadů a výrazné kolísání ceny vyhlídky bitcoinu zhoršují.

Například Čína zcela zakázala veškeré aktivity související s kryptoměnami a přísnější jsou vůči trhu s kryptoměnami také americké úřady. Ruská centrální banka ve čtvrtek navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území se zdůvodněním, že tyto digitální měny představují riziko pro finanční stabilitu a suverenitu měnové politiky. Rusko přitom patří mezi tři největší země, kde lidé těží bitcoiny.

15. května 2018

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat