Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

EU a USA na čtyři měsíce pozastaví cla, která na sebe vzájemně uvalily kvůli podpoře ‚svých letadel‘

Ekonomika

  18:33aktualizováno  20:11
Evropská unie a Spojené státy se dohodly, že na čtyři měsíce pozastaví cla, která na sebe vzájemně uvalily v rámci sporu kolem subvencování výroby letadel. Oznámila to v pátek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem.

Nová šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. foto: Reuters

EU a USA se od roku 2004 u Světové obchodní organizace (WTO) navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Airbus a Boeing. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu.

Spojené státy v roce 2019 jako odvetu za státní podporu pro Airbus uvalily cla na evropské zboží v hodnotě 7,5 miliardy dolarů (166 miliard Kč) ročně. EU pak loni kvůli subvencím pro Boeing zavedla cla na americké zboží v hodnotě čtyři miliardy dolarů (88,5 miliardy Kč) ročně.

Von der Leyenová telefonát s Bidenem označila za začátek dobré osobní spolupráce. „Jako symbol tohoto nového začátku jsme se prezident Biden a já dohodli na pozastavení všech cel zavedených v souvislosti se spory kolem Airbusu a Boeingu,“ uvedla. „Oba se hodláme zaměřit na vyřešení našich sporů kolem letadel,“ dodala.

Biden a von der Leyenová diskutovali také například o pandemii covidu-19 a vakcínách či o spolupráci při ochraně životního prostředí. Dohodli se rovněž na posílení spolupráce v oblasti zahraniční politiky.

Dohoda o pozastavení cel je podle šéfky EK skvělou zprávou pro podniky na obou stranách Atlantiku a velmi pozitivním signálem pro budoucí hospodářskou spolupráci mezi EU a USA.

„Znamená to restart ve vztazích s naším největším a ekonomicky nejdůležitějším partnerem. Odstranění těchto cel je vítězstvím pro obě strany v době, kdy naše pracující a naše ekonomiky poškozuje pandemie,“ uvedl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Airbus dohodu o pozastavení cel přivítal. „Nadále podporujeme to, aby se tento vleklý spor vyřešil jednáním, a odvrátila se tak cla, která jsou nevýhodná pro obě strany,“ uvedla firma.

Spojené státy již ve čtvrtek oznámily, že na čtyři měsíce zruší cla, která v rámci těchto sporů uvalily na zboží z Británie. Země ve společném prohlášení uvedly, že se během této doby budou snažit neshody vyřešit.

Británie je součástí sporu jakožto bývalý člen Evropské unie. Společnost Airbus v Británii vyrábí křídla a některé další součástky, letadla však montuje v EU.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat