Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EU a USA na čtyři měsíce pozastaví cla, která na sebe vzájemně uvalily kvůli podpoře ‚svých letadel‘

Nová šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. | foto: Reuters

Evropská unie a Spojené státy se dohodly, že na čtyři měsíce pozastaví cla, která na sebe vzájemně uvalily v rámci sporu kolem subvencování výroby letadel. Oznámila to v pátek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem.

EU a USA se od roku 2004 u Světové obchodní organizace (WTO) navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Airbus a Boeing. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu.

Spojené státy v roce 2019 jako odvetu za státní podporu pro Airbus uvalily cla na evropské zboží v hodnotě 7,5 miliardy dolarů (166 miliard Kč) ročně. EU pak loni kvůli subvencím pro Boeing zavedla cla na americké zboží v hodnotě čtyři miliardy dolarů (88,5 miliardy Kč) ročně.

Von der Leyenová telefonát s Bidenem označila za začátek dobré osobní spolupráce. „Jako symbol tohoto nového začátku jsme se prezident Biden a já dohodli na pozastavení všech cel zavedených v souvislosti se spory kolem Airbusu a Boeingu,“ uvedla. „Oba se hodláme zaměřit na vyřešení našich sporů kolem letadel,“ dodala.

Biden a von der Leyenová diskutovali také například o pandemii covidu-19 a vakcínách či o spolupráci při ochraně životního prostředí. Dohodli se rovněž na posílení spolupráce v oblasti zahraniční politiky.

Dohoda o pozastavení cel je podle šéfky EK skvělou zprávou pro podniky na obou stranách Atlantiku a velmi pozitivním signálem pro budoucí hospodářskou spolupráci mezi EU a USA.

„Znamená to restart ve vztazích s naším největším a ekonomicky nejdůležitějším partnerem. Odstranění těchto cel je vítězstvím pro obě strany v době, kdy naše pracující a naše ekonomiky poškozuje pandemie,“ uvedl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Airbus dohodu o pozastavení cel přivítal. „Nadále podporujeme to, aby se tento vleklý spor vyřešil jednáním, a odvrátila se tak cla, která jsou nevýhodná pro obě strany,“ uvedla firma.

Spojené státy již ve čtvrtek oznámily, že na čtyři měsíce zruší cla, která v rámci těchto sporů uvalily na zboží z Británie. Země ve společném prohlášení uvedly, že se během této doby budou snažit neshody vyřešit.

Británie je součástí sporu jakožto bývalý člen Evropské unie. Společnost Airbus v Británii vyrábí křídla a některé další součástky, letadla však montuje v EU.

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Cestovat může každý, říká expertka na cestovní právo Klára Dvořáková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Cestovat může každý, říká expertka na cestovní právo Klára Dvořáková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Cestovat může každý, říká expertka na cestovní právo Klára Dvořáková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...