Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Evropská komise chce letos ukončit dovoz ruské ropy. Česko žádá o odklad, než bude nová kapacita

Ekonomika

  9:26aktualizováno  14:24
Evropská komise navrhuje do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do EU. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Některé země žádají odklad embarga. Mezi nimi i Česko a to do doby zprovoznění náhradních kapacit na dovoz ropy. Žádost o tříletý odklad předložilo Slovensko, jehož rafinérie umí zpracovávat výhradně ruskou ropu.

Dovoz ruské ropy v minulých letech tvořil čtvrtinu veškerého ropného importu do unijních zemí. Komise navrhuje ukončit do šesti měsíců dovoz surové ropy a do konce roku i upravených ropných produktů.

Aby sankce vstoupily v platnost, musí je jednomyslně schválit členské země.„Nebude to lehké, některé členské země jsou silně závislé na ruské ropě. Ale my na tom jednoduše musíme pracovat,“ řekla šéfka unijní exekutivy.

„Podporujeme co nejtvrdší sankce proti Rusku, ale nesmí poškodit více české občany než Ruskou federaci,“ reagoval český premiér Petr Fiala. Dodal, že Česko bude požadovat odklad embarga do doby, než bude zprovozněna náhradní kapacita. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely je nejvhodnější rozšíření ropovodu TAL z italského Terstu. To by znamenalo dva až tři roky.

I Slovensko podle ministra hospodářství Richarda Sulíka souhlasí se zákazem dovozu ruské ropy do EU, žádá ale tříleté přechodné období. Sulík za lež označil dřívější informace některých médií, že se Bratislava k protiruským sankcím nepřipojí. Zcela proti dalším sankcím dosud vystupovalo Maďarsko.

Polský PKN Orlen v reakci na chystané embargo ruské ropy sdělil, že je schopen zásobovat celou střední a východní Evropu. Orlenu patří i české rafinerie.

Evropské komise chce rovněž potrestat představitele armády odpovědné za zvěrstva proti civilistům v Buče a za útok na Mariupol. Trojice ruských státních televizí šířících kremelskou propagandu má mít zakázáno vysílat v unijních zemích.

Podle von der Leyenové je cílem sankcí stejně jako v případě předchozích postihů omezit možnosti režimu prezidenta Vladimira Putina pokračovat v agresi proti Ukrajině.

„Putin chtěl vymazat Ukrajinu z mapy. Rozhodně neuspěje. Naopak, Ukrajina povstala v jednotě. A nyní se potápí jeho země, Rusko,“ prohlásila von der Leyenová, podle níž má nový sankční balík dále oslabit ruskou ekonomiku a znemožnit její modernizaci.

Nové sankce mají výrazně rozšířit dosavadní působnost opatření zaměřených na ruský bankovní sektor. Vedle Sberbank mají být podle diplomatů citovaných bruselským webem Politico od mezinárodního systému plateb odpojeny také Moskevská kreditní banka a Ruská zemědělská banka.

„Tím zasáhneme banky, které jsou systémově zásadní pro ruský finanční systém a pro Putinovu schopnost ničit,“ uvedla von der Leyenová. Mimo seznam potrestaných bankovních domů zůstává Gazprombank, na jejíž účet mají podle Putinova nařízení unijní země převádět peníze za ruský plyn.

Autoři: ,