Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

EU už nemá roupama co dělat, řekl Klaus ke konci pomazánkového másla

Evropa

  17:11aktualizováno  18:16
PRAHA - Slovo máslo musí podle evropských regulí zmizet z názvu tradiční pomazánky, která nesplňovala předepsaný obsah mléčného tuku. Ke sledovanému sporu se poprvé vyjádřil i prezident Václav Klaus, který je známým kritikem Evropské unie.

Do volební místnosti dorazil téměř hned po otevření. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Poté, co prezident hlasoval v druhém kole senátních voleb v pražských Kobylisích, stihl okomentovat také čtvrteční rozhodnutí Soudního dvora EU. „Kdyby Evropská unie neměla vůbec žádné starosti a roupama už nevěděla co dělat, tak by vytvářela houfy úředníků, kteří budou řešit otázky, jak se má jmenovat něco, co si mažeme někteří na chleba,“ řekl novinářům Klaus.

ANKETA: Jak pomazánku pojmenovat?

Václav Klaus o volbách do Senátu:

Ve volebním okrsku č. 23 ­ - Praha 8 si mohl prezident Václav Klaus vybrat dva kandidáty - komunistu Jiřího Dolejše nebo Danielu Filipiovou z ODS. Klaus přitom ODS v poslední době silně kritizoval. Prezident odpověděl na dotaz LN, co by vzkázal voličům, kteří se rozhodli nejít k volbám místo toho, aby se rozhodli volit třeba "menší zlo":

"Volby přece nejsou o zlu a nezlu. Volby jsou o tom, že dávám hlas té politické straně nebo tomu kandidátovi, který nejvíce odpovídá mým názorům,  mému přesvědčení, mému pohledu na svět. Převádět je do kategorie dobro zlo, to nikam nevede, to je strašně schématický pohled, který věc zjednodušuje a nedělejme to tak. Jestli někdo bojuje se zlem, tak dopadá většinou špatně. A myslím, že ti kandidáti v senátních volbách, kteří se zaměřili na údajný boj se zlem, tak určitě nedopadli dobře. Ať každý hájí svůj pozitivní program a své pozitivní názory. Program, volební kampaň, charizmatická osobnost, to je trojlístek, který určitě každý volič sleduje. "

„Ale myslím si, že EU má na starosti teď podstatně jiné, tíživé věci, tak se mi to zdá opravdu úsměvné,“ dodal prezident. Podle soudního dvora se český produkt nemůže označovat jako pomazánkové máslo, protože neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku, jak požadují unijní předpisy.

Ministerstvo zemědělství nyní text čtvrtečního rozsudku analyzuje. Pokud dá analýza za pravdu soudu, zahájí kroky ke změně vyhlášky pro mléko a mléčné výrobky, která je podle verdiktu v rozporu s bruselskými předpisy. Změna vyhlášky může trvat několik měsíců.

Mezitím mohou obchodníci své zásoby pomazánkového másla doprodat. Za to Česku za  sankce od unie nehrozí. „Zatím platí stávající stav, a to až do vydání nové vyhlášky. Obchody tedy můžou prodávat své zásoby pomazánkového másla,“ oznámila mluvčí ministerstva zemědělství Kateřina Böhmová.

Šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka předpokládá, že ztráty obchodníků kvůli změně názvu pomazánkového másla budou minimální. „Pomazánkové máslo nemá delší dobu trvanlivosti než tři měsíce, tím pádem se to stihne všechno doprodat, než začne platit nová vyhláška za tři měsíce,“ řekl Juračka.

Česká specialita

V Česku se ročně vyprodukuje přes 8000 tun pomazánkového másla, velká část produkce zůstává na našem trhu.

Například obchody Tesco ročně prodají 'máslových' produktů za 350 milionů korun, podíl pomazánkového másla dosahuje jen 13 procent na prodejích, máslo má 60 procent a zbytek margarín.

Anketa

Měl být název „pomazánkové máslo“ zachován, i když se nejedná o máslo?

Ano, je to tradiční označení. 7142
Ne, zákazníky to může klamat. 1261
Nevím, je mi to jedno. 381
Autoři: , ,