Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

EU zakázala prodej kosmetiky testované na zvířatech

Ekonomika

  16:19
BRUSEL - V Evropské unii se nesmějí prodávat nové kosmetické přípravky, které byly testovány na zvířatech, oznámila Evropská komise. Zveřejněný zákaz je posledním krokem v evropském tažení proti zkouškám kosmetiky na zvířatech. V Česku už se podobné testy léta neprovádějí.
Laboratorní myš (ilustrační foto)

Laboratorní myš (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V Evropě se nesmí takové zkoušky dělat od roku 2004, o pět let později byly zakázány také testy jednotlivých složek kosmetických výrobků. "Komise je odhodlána i nadále podporovat vývoj alternativních metod a pokračovat v jednáních se třetími zeměmi, aby uplatňovaly evropský přístup," řekl evropský komisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku Tonio Borg.

Podle šéfky Národního referenčního centra pro kosmetuku se hotové kosmetické prostředky v Česku na zvířatech netestují více jak 40 let.

„V jiných evropských zemích se na zvířatech již desítky let také netestuje, přestože závaznou legislativou je v EU zákaz testů na zvířatech uložen až od roku 2003,“ uvedla již dříve Jírová pro server Protišedi.cz.

Od nynějška nesmějí být na unijní trh uvedeny žádné přípravky, které spoléhají na testování na zvířatech.

Hledání alternativních metod

Kosmetické přípravky a jejich složky se zkoušejí na králících, myších a krysách, aby se zjistilo, zda například nevyvolávají alergické reakce nebo při dlouhodobém používání nezpůsobují rakovinu.

ČTĚTE TAKÉ

Rozhodnutí se týká hygienických produktů denní spotřeby, tedy mýdla, šamponů a zubní pasty, i vlastní kosmetiky, jako jsou parfémy. Podle komise má evropský kosmetický průmysl hodnotu asi 70 miliard eur (1,8 bilionu korun) a ovládá skoro polovinu světového trhu s kosmetikou. V EU přímo zaměstnává 184 000 lidí.

Nakupování v drogerii - ilustrační foto.

V roce 2004 před zákazem bylo ke zkouškám kosmetických výrobků použito 8988 zvířat. O pět let později byly složky kosmetických produktů v Evropě vyzkoušeny na 344 zvířatech.

Od roku 2009 pak byly veškeré zkoušky na zvířatech pro evropský trh prováděny mimo unii. Od nynějška to již není možné a pokud nějaký nový produkt není možné vyzkoušet jiným způsobem, nesmí být uveden na unijní trh.

Podle EK se každým rokem použije ke zkouškám kosmetických výrobků ve světě 15 000 až 27 000 zvířat ročně. Evropská unie mezi lety 2007 až 2011 vydala 238 milionů eur na výzkum nových testů kosmetických přípravků, k nimž nejsou potřeba zvířata.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat