Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nejníže od roku 2002. Euro kvůli energetické krizi oslabilo na úroveň dolaru

Tisk pětiseteurových bankovek foto: Profimedia.cz

Euro dnes poprvé od roku 2002 sestoupilo na paritu vůči americkému dolaru. Jedno euro se tak prodávalo za jeden dolar. Měna se do této situace dostala kvůli obavám, že by se evropská ekonomika kvůli energetické krizi mohla propadnout do recese. Kurz koruny zatím drží Česká národní banka svými devizovými intervencemi.
  7:27aktualizováno  11:48

Na největším plynovodu, kterým teče tato surovina z Ruska do Německa, v pondělí začala pravidelná údržba, jež má trvat deset dnů. Nicméně vlády, firmy a trhy se obávají, že Rusko odstávku plynovodu Nord Stream 1 může prodloužit, a prohloubit tak energetickou krizi na kontinentu, čímž by se urychlil propad unijní ekonomiky.

„V první řadě se jedná o vliv války na Ukrajině,“ odpovídá Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky na dotaz, jaké jsou příčiny sestoupení eura na paritu vůči dolaru.

„Tady jednoznačně platí, že čím geograficky blíže jste ohnisku konfliktu, tím jste na tom i ekonomicky hůře kvůli silnějším obchodním a finančním vazbám. Z tohoto pohledu je tedy jednoznačně hůře pro eurozónu než pro Spojené státy,“ vysvětluje Vejmělek obrat karet ve prospěch dolaru a dodává, že současný stav je posílen právě i plynovou krizí.

Energetická krize drtí především evropské průmyslové země v čele s Německem, které je na dovozu plynu téměř bytostně závislé. Naopak Spojené státy jsou v mnohem komfortnější pozici, protože jsou v podstatě producenty ropy a plynu.

Svou roli ve slábnutí eura vůči dolaru hraje také Evropská centrální banka. U té by se totiž vzhledem k rychlé inflaci ve státech eurozóny čekalo, že sazby zvedne. ECB tak ale do velké míry s ohledem na své zadlužené jižní křídlo nečiní.

Trh se tak nyní začíná shodovat na tom, že i přes původní očekávání banka sazby nezvedne vůbec, případně jen málo. ECB je proto z pohledu trhu v boji proti inflaci bezbranná, americká centrální banka zároveň nadále výrazně zpřísňuje měnovou politiku ve snaze omezit inflaci. I to tak podle oslovených ekonomů hraje ve prospěch dolaru.

„Dosud přitom euro bylo stabilně silnější měnou ve srovnání s americkým dolarem zejména kvůli dlouhodobé stabilitě a dobré hospodářské výkonnosti evropské ekonomiky,“ doplnil Martin Kysela, analytik portálu Trhy.cz.

Oslovení experti se také shodují na tom, že v dobách krize je pro mnoho investorů dolar bezpečným přístavem, což hraje v jeho prospěch. Podle Tomáše Vlka ze společnosti Patria Finance je nyní patrná zvýšená averze investorů k riziku, která se obvykle projevuje právě poptávkou po americké měně. „Dále je tu fakt, že dolar je lépe úročenou měnou a rozdíl v úročení ještě poroste,“ zmínil Vlk.

Silný dolar zdražuje suroviny

Posilování dolaru na světových trzích není dobrou zprávou pro českou ekonomiku, protože dále zdražuje suroviny a nutí centrální banku bránit oslabování koruny. „Vzhledem k tomu, že třeba za suroviny se platí převážně v dolarech, posilování americké měny dobrou zprávou není,“ souhlasil analytik banky Creditas Petr Dufek. Koruna vůči dolaru od začátku roku ztrácí zhruba 11 procent, což podle něj v dovozních cenách nepochybně postupně bude vidět.

Parita eura k dolaru je ale významnou psychologickou hranicí a teoreticky by tedy její prolomení mohlo dodat dolaru další vítr do plachet. To by z pohledu Česka již problematické být mohlo, jelikož by to působilo proti koruně.

Kurz koruny drží intervence

Vlivy, které působí na euro, ovlivňují i korunu. „Jak oslabuje euro, je tu tlak i na oslabení koruny. Kdyby nebyly intervence, byla by slabší, někde nad 25 korunami. Neoslabuje jen díky intervencím. Kdyby se vyvíjela jako maďarský forint nebo polský zlotý, byla by až k 26 korunám. Stojí ji to hodně devizových rezerv,“ odpovídá na dotaz iDNES.cz David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

Analytik společnosti Cyrrus Vít Hradil, se domnívá, že centrální banka posílila devizové intervence i nyní. Problém ale je, že takto posilovat ČNB nemůže věčně. „Zároveň trh ví, že s každou takovou intervencí přichází o část svých devizových rezerv, čímž postupně přichází o prostředky, jak kurz koruny zlepšovat,“ říká Hradil. Ekonom Vejmělek ještě doplnil, že proti kurzu dolaru koruna i přes intervence nemá šanci.

Otazník nad dalším zvýšením sazeb

„Devizové rezervy má ČNB skutečně masivní. Problém ale je, že se pouští do opravdu velkého boje. To, co dělá, není žádné mírné korigování,“ upozornil Hradil, který odhaduje, že tento postup ČNB nemůže držet déle než několik měsíců. „Trh vidí, že se centrální bance její arzenál tenčí. Čím více toto trh bude vnímat, tím bude koruna slábnout.“

ČNB má navíc po jmenování Aleše Michla pověst banky, která sazby už dále zvyšovat nebude. To může na trhu vyvolávat obavy, že nebude schopná dostatečně tlumit inflaci. Stěžejní tak z tohoto pohledu bude srpnové zasedání centrální banky v obměněném složení.

„Rada bude mít nutkání trh překvapit a změnit tak svou reputaci. Sazby tedy navzdory očekávání může zvednout nebo aspoň přijít s rétorikou, z níž vyplyne, že je zvedne na dalším zasedání. Tím by si banka ulevila od tlaku na měnový trh,“ vysvětlil Hradil.

Slábnoucí euro jako příležitost k nákupu?

Slábnoucí euro nabízí otázku, zda je nyní vhodná příležitost k nákupu eura na dovolenou. Analytik Kysela v nejbližší době nepředpokládá žádnou razantní změnu kurzu eura vůči koruně. „Osobně proto nevidím důvod v současné chvíli příliš čekat s nákupem eur na dovolenou, protože výrazně lepšího ani výrazně horšího kurzu se v nejbližší době téměř jistě nedočkáme.“

Podle Petra Bartoně, ekonoma společnosti Natland, by se ale přeci jen mohlo vyplatit si část peněz proměnit už teď. „Pro případ nebezpečí, že Evropská centrální banka učiní během léta ještě nějaké další prohlášení o rychlejším zvýšení úrokových sazeb v eurozóně. V ten moment lze čekat oslabení koruny vůči euru, kterému by v takovém případě zabránily pouze ještě zvýšené intervence ČNB,“ vysvětluje Bartoň.

Autoři: ,