Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Euro je v oběhu 10 let, slavit však není co

Ekonomika

  7:00
BRUSEL - Až na pokraj existenční krize se dostala letos společná evropská měna, která je jedinou platební jednotkou v 17 z 27 zemí Evropské unie a od jejíhož uvedení do oběhu uplynulo 1. ledna deset let.

Už dva roky se přitom EU všemožně snaží obnovit důvěru v euro, zejména záchrannými balíky pro Řecko (též Irsko a Portugalsko), a přesvědčuje i sebe sama, že ostatní země eurozóny pomoc nebudou potřebovat. Přitom by bylo bývalo stačilo jediné - dodržovat dohodnutá pravidla.

Milníky v dějinách jednotné evropské měny:

9.-10. prosince 1991 - Maastrichtský summit přijal smlouvu o hospodářské, měnové a politické unii (Smlouva o EU), která mimo jiné stanoví kritéria pro vstup do Evropské měnové unie (EMU = eurozóna); smlouva vstoupila v platnost 1. listopadu 1993.

15.-16. prosince 1995 - Madridský summit EU přijal scénář přechodu na jednotnou měnu; dohoda o názvu euro.

13.-14. prosince 1996 - Summit v Dublinu přijal Pakt stability a růstu, jenž stanoví rozpočtová pravidla pro země EMU a postihy za jejich nedodržování.

3. května 1998 - Na summitu v Bruselu vyhlášen vznik EMU s 11 zeměmi (Belgie, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko a Španělsko).

1. června 1998 - Vznikla Evropská centrální banka (ECB).

1. ledna 1999 - Euro se začalo užívat v bezhotovostním styku.

1. ledna 2000 - ECB převzala úlohy centrálních bank eurozóny.

28. září 2000 - Dánové v referendu odmítli vstup do EMU.

1. ledna 2001 - Řecko se stalo 12. členem EMU.

1. ledna 2002 - Euro se začalo používat v hotovostním styku; současně s eurem byly načas v oběhu i národní měny.

1. března 2002 - Od půlnoci začala platit ve 12 zemích EMU jediná měna - euro.

Nejnověji, začátkem prosince, vymyslela EU na svém mimořádném summitu pakt rozpočtové disciplíny, jenž má být hotov k podpisu do konce března a jenž má zpřísnit rozpočtový dohled a definovat nástroje pro snadnější trestání hříšníků. Přitom již Pakt stability a růstu z roku 1997 stanoví sankce za porušování pravidel eurozóny, ovšem jejich udělení byl dosud tak zdlouhavý proces, že pokutu zatím nikdo nedostal, a to přesto, že řada zemí kritéria nedodržovala již od vzniku eurozóny v lednu 1999.

Místo vynucování disciplíny a dodržování deficitů rozpočtů pod hranicí tří procent HDP a veřejného dluhu pod 60 procent HDP si však členské země eurozóny pravidla rozvolňovaly, respektive rozšiřovaly řadu možností jak se sankcím vyhnout. Už v roce 2005 byl Pakt stability reformován tak, že de facto ztratil smysl. V říjnu 2008 pak EK oznámila možnost vyšších rozpočtových schodků, pokud země chce zabránit zpomalení hospodářství v důsledku světové finanční krize.

Na klíčové změně Paktu stability se po ročním sporu dohodli ministři financí až letos na podzim, kdy schválili takzvaný Six-Pack. Tento balík opatření, jenž platí od 13. prosince, zjednodušuje sankcionování zemí porušujících pravidla. Obrací totiž předchozí ustanovení, že k zahájení sankcí je potřebný souhlas většiny členských zemí. Od nynějška je majorita vlád potřebná k odvrácení sankcí, které tak mají platit automaticky poté, co je Evropská komise (EK) doporučí.

Automatičnost sankcí přitom EK požadovala již v roce 2004, kdy za tímto účelem žalovala u Evropského soudního dvora rozhodnutí Rady ministrů financí EU nezahájit kárnou proceduru proti Francii a Německu za soustavné překračování limitu rozpočtového deficitu. Soud toto rozhodnutí sice zrušil, ale zároveň potvrdil právo ministrů rozhodovat v poslední instanci.

Krátce nato sama EK, jež dohlíží na dodržování legislativy EU, navrhla Pakt stability změnit, mj. rozšířením možností, kdy pravidla není třeba dodržovat (například v době ekonomického útlumu). Ještě než byly tyto změny na jaře 2005 přijaty, potvrdilo se, že Řecko se do eurozóny dostalo díky statistickým podvodům (skutečné deficity rozpočtu byly mnohem vyšší, než se uvádělo). EK sice poté zahájila s Řeckem disciplinární řízení, jež bylo ale nakonec zastaveno, protože Atény přijaly opatření ke snížení rozpočtového deficitu.

Opatření však nebyla dostatečná, takže v době světové finanční krize se tato jihoevropská země dostalo na pokraj státního bankrotu (podle některých de facto bankrot prodělala). Takže na jaře 2010 bylo Řecko nuceno poprvé požádat o pomoc, která se tak stala první sanací země eurozóny ostatními členy, ač to unijní smlouvy zakazují. EU však využila článku, který dovoluje rozhodovat v případě katastrofy de facto bez ohledu na unijní legislativu.

Za hlavní příčiny rozpočtových problémů Řecka jsou mimo jiné považovány šedá ekonomika, přebujelý státní aparát, korupce a dlouhodobý život nad poměry, který způsobil vysoké zadlužení země (přes 150 procent HDP). Podle některých ekonomů se bývala dala řecká krize v zárodku zmírnit znehodnocením řecké měny, kterou ovšem Řekové v lednu 2001 vyměnili za euro.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...