Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Euro může být hned, jsme premianti, míní Oldřich Dědek z ČNB

Ekonomika

  11:51
PRAHA - Tomu, aby Česko přijalo euro, technicky nic nebrání, říká člen bankovní rady České národní banky Oldřich Dědek. Platit eurem by Češi mohli nejdříve od 1. ledna 2021. „Napřed tady musí být politické rozhodnutí, a to nepadlo,“ upozorňuje v rozhovoru pro sobotní vydání LN Dědek. Hovořili s ním Petr Kamberský a Vojtěch Wolf.

Oldřich Dědek z ČNB foto:  Tomáš Krist, MAFRA

LN: Ze zkušeností kterých zemí, jež byly v podobné situaci a přijaly euro, se můžeme poučit o pozitivních i negativních dopadech? Slovenska, Slovinska, Estonska?

Estonsko je třeba v současnosti jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik v eurozóně.

Oldřich Dědek z ČNB
Oldřich Dědek z ČNB

LN: Nebojíte se, že kdybychom přijali euro, tak nám mohou v budoucnu bohaté evropské země vnucovat svou představu sociálních a daňových pravidel, takže přijdeme o výhody naší ekonomiky vůči ostatním zemím?

To je hodně spekulativní otázka. Když vstoupíte do eurozóny, neplyne z­toho jednoznačný tlak na harmonizaci. Ten tu může být nehledě na to, jestli jsme, nebo nejsme členy eurozóny. Jde o proces na úrovni EU. S­rozhodováním, jestli zavést euro, nebo ne, to příliš nesouvisí. Někdy se to prezentuje tak, že euro je všelék. Je třeba se bavit o tom, co jsou výhody, co nevýhody eura a co jsou jen pseudoargumenty.

LN: Vy se tedy nebojíte, že by nám po přijetí eura hrozil řecký, irský či španělský scénář – růst cen nemovitostí i­příjemný růst platů, který však nakonec vede ke ztrátě konkurenceschopnosti, které se bez devalvace neumí zbavit? V Řecku i Španělsku je bez práce každý pátý člověk...

Absolutně ne. Kulturně i obchodně náležíme do severního křídla. Patříme k zemím, jako je Německo, Dánsko, Švédsko, hospodářská politika je celých třicet let, ať už vládne levice, či pravice, toho důkazem. Nikdy jsme neměli problém s inflací, koruna vždy spíše posilovala, rozpočtové schodky byly na evropské poměry mírné.

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...