Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Euro v Česku by teď byla hloupost, myslí si premiér Nečas

Ekonomika

  13:11aktualizováno  13:43
PRAHA - Premiér Petr Nečas neuvažuje o euru. Jeho vláda datum přistoupení k euru nestanoví, a to ani v roce 2014, o kterém se doposud mluvilo. Teď by to byla politická a ekonomická hloupost, řekl Nečas a dodal, že by Česká republika měla hlavně sledovat změny v eurozóně. Co se týče odborové stávky, Nečas si myslí, že jsou odboráři agresivní kvůli tomu, že jich ubývá.

Petr Nečas foto: Reuters

"Moje vláda datum přistoupení k euru nikdy nestanoví, ani v roce 2014," řekl v Otázkách Václava Moravce premiér.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Nečase neexistuje důvod, proč by Česká republika měla datum přistoupení k euru stanovovat. "Eurozóna se výrazně změnila a my vlastně nevíme, kam až ty změny půjdou. Musíme zanalyzovat dopady změn, které se chystají. Kvůli eurozóně se chystá dokonce změna čerstvě platné Lisabonské změny," sdělil Nečas.

A kdy by mohla nastat vhodná doba na stanovení termínu? Premiér Nečas si myslí, že Česká republika musí počkat na ekonomicky racionální dobu. "Náklady na udržení české koruny musí být vyšší než náklady, které případně zaplatíme za přistoupení k euru," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Přistupovat nyní k euru nebo stanovení datumu by podle Nečase 'byla politická a ekonomická hloupost'. "Já jsem vždycky patřil k těm, kteří i v minulých vládách brzdili snahy stanovovat pevné datum," řekl v diskuzním pořadu Nečas.

Odboráři hlasují nohama
Petr Nečas se také vyjádřil k plánované stávce zaměstnanců státní a veřejné správy, která se bude konat 8. prosince v Praze. Aktivitu odborových předáků přičítá také tomu, že se jim nepodařilo zabránit poklesu počtu lidí organizovaných v odborech. To podle Nečase vyolává u odborářů agresivitu. "Hlasují nohama," uvedl.

Spor mezi Radkem Johnem a policejním prezidentem Oldřichem Martinů považuje Nečas za citlivou věc, která může vedle vztahů ve vládní koalici ovlivnit i bezpečnost země. Pozice Johna je podle něho ale dána jeho funkcí předsedy koaličních Věcí veřejných. Spor chce premiér řešit na schůzkách s oběma muži zvlášť i na společném jednání.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat