Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Černý výhled do budoucna. Recese v eurozóně je podle analytiků nevyhnutelná

Budova Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem (12. ledna 2003) foto: Profimedia.cz

Riziko hospodářské krize na území eurozóny je nejvyšší od července roku 2020. Mezi odborníky rostou obavy, že nedostatek energetických zdrojů může během zimy způsobit značný pokles ekonomické aktivity. Nejdramatičtější má být situace v Německu, které je dlouhodobě na ruském zemním plynu citelně závislé.
  20:25

Dotázaní ekonomové v průzkumu pro agenturu Bloomberg uvedli, že pravděpodobnost poklesu hrubého domácího produktu minimálně ve dvou čtvrtletích v příštích dvanácti měsících je asi osmdesátiprocentní. Ještě před pár týdny bylo toto riziko asi o dvacet procentních bodů nižší. Hrubý domácí produkt v Německu začne pravděpodobně klesat už během tohoto čtvrtletí.

Domácnosti a podniky v Evropě se připravují na možné energetické příděly poté, co Rusko přiškrtilo dodávky plynu do regionu. Dopady tohoto kroku na Evropu však mohou být dalekosáhlé, neboť už nyní se evropské státy potýkají třeba s rekordně vysokou mírou inflace.

Průzkumy mezi evropskými podniky také signalizují, že hospodářská aktivita od července postupně klesá a ani v nejbližší době se zlepšení nečeká. Analytici Evropské centrální banky na druhé straně pokles hrubého domácího produktu eurozóny v poslední prognóze vyloučili. Počítají s tím, že ekonomika států, které platí eurem, bude jen stagnovat.

Inflace v eurozóně se podle dosavadních odhadů v příštích třech měsících vyšplhá až na 9,6 procenta. To je asi pětinásobně vyšší úroveň, než o jakou se dlouhodobě snaží Evropská centrální banka. Ke dvěma procentům se má inflace vrátit až v roce 2024.

Pokles hospodářské aktivity může souviset i s postupným navyšováním úrokových sazeb. Evropská centrální banka totiž v posledních týdnech začala reagovat na stále rostoucí míru inflace. Ekonomové ale zároveň v blízké budoucnosti čekají i jejich další navyšování.

Více než polovina dotázaných odborníků pro agenturu Bloomberg uvedla, že úrokové míry ECB navýší o dalších 75 bazických bodů, a to už začátkem října.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat