24. července 2019 8:37, aktualizováno  13:43 Lidovky.cz > Byznys > Eventy

Rašín, Engliš nebo Pospíšil. ČNB vydává sadu pamětních dvacetikorun u výročí 100 let od zavedení měny

Mince budou mít na rubové straně portrét (zleva) prvního ministra financí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mince budou mít na rubové straně portrét (zleva) prvního ministra financí... | foto: ČTK

Praha Česká národní banka ve středu vydala prvních 30 000 sad pamětních dvacetikorun ke 100. výročí vzniku Československa a ke 100. výročí zavedení československé měny. ČNB o tom informovala na svých stránkách. Celkem banka vydá 50 000 sad pamětních mincí. Vzhledem k vysokému objednanému počtu byla výroba mincí rozdělena do dvou etap, zbývajících 20 000 sad se v prodeji objeví na podzim.

Šest sběratelských mincí vydává ČNB v sadě, kterou si lidé mohou pořídit u smluvních partnerů centrální banky pro prodej sběratelského materiálu. Zákazníci si sady pamětních mincí na některých místech rezervovali předem, někde tak jsou mince vyprodané. Jde například o Českou mincovnu, která nové objednávky již nepřijímá.

Jde o mince s portréty Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše, které ČNB vydala loni 24. října k výročí vzniku Československa. Na dalších mincích jsou portréty Aloise Rašína, jeho nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila, které banka vydala loni 30. ledna. Říjnové i lednové vydání pamětních mincí provázely fronty zájemců na mnoha místech České republiky.

Pamětní dvacetikoruna u příležitosti 100. let od zavedení československé měny s...
Pamětní dvacetikoruna u příležitosti 100. let od zavedení československé měny s...

Předběžné odhady cen sady se liší. Například na stránkách ekka-gold.cz byla cena sady stanovena na 490 korun. Na stránkách e-mince.cz byla stanovena předběžná cena 590 korun.  Mince jsou v běžné kvalitě určené pro oběh, podle banky proto mohou vykazovat drobná povrchová poškození.

Rozměr sady je 15 x 15 cm. Mince jsou v běžné kvalitě určené pro oběh, podle banky proto mohou vykazovat drobná povrchová poškození. ČNB podle České mincovny v červenci do prodeje uvolní 60 procent sad, zbylé sady si zákazníci mohou koupit na podzim.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz