Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Eventy

Haló? Hovory vypadávají. Češi si volají jako o Vánocích a na kvalitě spojení je to často znát

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Slyším každé druhé slovo. Nemůžu se dovolat. Podobné stesky zaznívají v těchto dnech často. Lidé si kvůli výjimečné situaci způsobené šířením koronaviru telefonují daleko více než obvykle.

Smršť hovorů přinesla technické potíže, které trápily zejména nejmenšího z operátorů, Vodafonu, což potvrzují i ohlasy čtenářů, kteří se ozvali na výzvu serveru Lidovky.cz. „Kapacita hovorů v rámci naší sítě je dostatečná, ale propojení s ostatními operátory vyžaduje navýšení kapacity, na kterém pracujeme,“ připustila mluvčí operátora Kateřina Šantorová.

nouzový stav v Česku

Od soboty 14. března začne platit přísnější režim na hranicích, kdy do České...
Obchodní dům Palladium v Praze. Na snímku je zavřené, jindy velmi...

Problém s kvalitou spojení podle ní vzniká v prostoru, který slouží k propojování hovorů se zákazníky konkurence. Tam v době telefonní špičky mezi devátou a jedenáctou dopoledne narazil Vodafone na strop své současné kapacity.

Babičce volat

Důvod je jasný: lidé ve výjimečné situaci daleko častěji telefonují. Ať už proto, že si sdělují novinky, radí se, nebo podle důrazných doporučení svým rodičům, babičkám či dědečkům raději volají, než aby je navštěvovali a vystavovali vyššímu riziku nákazy.

A je znát, že každá nová zásadní informace týkají se strategických opatření spustí vlny hovorů, které svou mohutností nemají obdoby. „Když vláda v úterý vyhlásila uzavření škol, zaznamenali jsme mezi desátou a jedenáctou dopoledne 2,6 milionu telefonních spojení. O Silvestru, kdy lidé nejvíce volají první hodinu po půlnoci, prošlo naší sítí 1,9#milionu hovorů,“ srovnala mluvčí Vodafonu Kateřina Šantorová.

Ve čtvrtek po vyhlášení nouzového stavu lidé popadli telefony znovu – hovorů bylo o polovinu více, než bývá obvyklé. Ostatní mobilní operátoři, tedy O2 a T-Mobile, svorně tvrdí, že jich se nesnáze při telefonování nedotkly.

„Žádné problémy s hovory neevidujeme. V oblasti dat řešíme částečný výpadek v Praze, nicméně v takových případech jsme schopni zákazníkům jako záložní variantu nabídnout mobilní data zdarma,“ podotkla včera mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Lidé v Česku také v mnohem větší míře usedli k počítačům. Řadu z nich v týdnu trápily obtíže s připojením. Důvod je jednoduchý: děti jsou ze škol doma, surfují na internetu a stahují. Velké množství lidí se také přesunulo z#kanceláří ke svým domácím počítačům, odkud pracují. I to může někde tok dat zpomalit.

Internet na poslední míli

Podle sdružení NIX.cz, které spravuje páteřní infrastrukturu, se zvýšila spotřeba v tomto týdnu o čtvrtinu. V základní síti jako takové údajně problém není. „Pokud někteří uživatelé pozorují kolísání rychlosti internetu, bude to nejspíše přetížením takzvané poslední míle, která zajišťuje přípojku do domácnosti. Je třeba, aby tento problém řešili se svým poskytovatelem připojení,“ uvedl šéf sdružení Adam Golecký.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?