Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Boy53 18.9.2019 8:11

Pani poslanci len to zabudli ( ako aj na Slovensku) ze zalohovanie PET flias nema ziadny hospodarskx vyznam. V Nemecku, kde uz dlhe roky zalohuju flase, podla poslednej statisky sa vracia nieco menej ako 50% a naviac tie flase skoncia v rovnakej triedicke ako obsah zltych kontajnerov. Rozdiel je v tom ze pri zalohovani kamsi tecu aj peniaze a je s tym extra robota ( na Slovensku odznelo, ze obch. organizacie musia investovat cca 90 mil € na vykup zalohovanych flias. Male obchody to jednoducho odmietali, nemaju nato. Podla odhadov v Cesku sa preda rocne okolo 2 mil. PET flias, za kazdu vyberu peniaze. Z toho sa vrati do kontrolovaneho obehu cca 1 mil, za zbytok skoncia peniaze vo vrecku obch. organizacii, ale odpad ostane na verejnosti. Takze cele zalohovanie ( ako aj v Rakusku skonstatovali a odmietlii) de facto je len zdrazovanie, bez väcsieho vyznamu pre odpadove hospodarstvo.

M. Worsch 18.9.2019 7:27

Tam zaznelo ale nesmyslu... Treba ten, ze by musela jezdit dve popelarska auta misto jednoho -jedno ke zlutym popelnicim, druhe k obchodum pro vracene PET lahve. Kdyby se PET lahve vracely, tak by se ty zlute popelnice (a ani ty normalni) tak rychle neplnily. Takze aut by jezdilo stejne.... Je to jen o lidske lenosti a hlouposti!

J. Nový 18.9.2019 7:04

"Povinné zálohování lahví by podle něj snížilo ochotu lidí třídit."

.

To jsem moc nepochopil. Jako že by lidé házeli PETky do směsného odpadu, kdyby za ni zaplatili zálohu?

Nebylo by to spíše tak, že už by se tolik PETek neválelo v příkopech?

Já zažil dobu, kdy nebylo z plastu téměř nic a lidé bez toho také žili. Nápoje ve vratných skleněných lahvích byly sice těžší, ale tyto láhne se opravdu, až na naprosté výjimky, v přírodě neválely.

A byl by to takový průšvih, kdyby se kvůli těm těžším skleněným obalům snížila spotřeba balené vody a různých sladkých nápojů a lidé by se zase vrátili ke kohoutkové vodě?

Ony ty skleněné obaly zas tak nevadí. Viz výsledky za minulý rok.

"Z hlediska obalů mělo loni lahvové pivo 40procentní podíl, zvýšil se tak o procentní bod, sudové pivo mělo podíl 34 procent, u kterého se podíl naopak o dva procentní body snížil. Spotřeba piva v plechovkách loni vzrostla o více než čtvrtinu, dosáhla tak 11 procent celkového výstavu. O čtyři procentní body na 12 procent ce

J. Pilny 18.9.2019 7:11

Náklady na dopravu těžkého skla jsou enormní oproti dopravě plastu.


Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...