21. května 2018 11:01 Lidovky.cz > Byznys > Eventy

Města řeší, jak být „smart“

Konference „Smart region Olomoucký a Zlínský kraj“, středa 16. 5. 2018, Olomouc; foto: Stanislav Heloňa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konference „Smart region Olomoucký a Zlínský kraj“, středa 16. 5. 2018, Olomouc; foto: Stanislav Heloňa | foto: MAFRA

Politici a zástupci podnikatelské sféry jednali v Olomouci, jak zpříjemnit lidem život pomocí smart, tedy chytrých, projektů.

OLOMOUC Smart city, smart goverment, smart parking... O tom, jak lze využít současné chytré technologie k modernizaci a udržitelnému rozvoji rozvoj měst a obcí či regionů, diskutovali ve středu účastníci olomouckého dílu seriálu konferencí Smart Region Tour, na kterých se potkávají osobnosti byznysu a politiky s odbornou veřejností. Akce se konala ve spolupráci MF DNES a Lidových novin v hotelu NH Collection Olomouc Congress.

„Aktivit, platforem a pojmů spojených s označením smart je docela hodně. Být smart je dnes prostě trendy. Podle mě ale vše vychází z jednoho základu, kterým je snaha řešit problémy měst a obcí, zajistit jejich moderní udržitelný rozvoj,“ řekla Jana Korytářová z ministerstva pro místní rozvoj.

Zdůraznila, že zejména menší radnice se ale nemusejí hned za začátku pouštět do vytváření všeobjímajících, složitých a nákladných strategií. „Důležité je něčím začít, například řešením problémů v dopravě, a pak zařazovat další smart prvky. Mnohdy také úplně stačí používat při vytváření koncepcí zdravý selský rozum,“ podotkla.

Podobně se vyjádřil Filip Kučera z Fakulty managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. „Pro začátek opravdu stačí se zaměřit na jednu věc, některá města začínají s ekologií, jiná se věnují transparentnosti úřadů, další parkování. To nejdůležitější je zamyslet se, co je daném místě největší problém a mít vizi, čeho chcete dosáhnout,“ uvedl.

Olomoucká radnice zacílila podle náměstka primátora Aleše Jakubce především na dopravu. Jako příklad smart řešení zmínil inteligentní zastávky městské hromadné dopravy zobrazující příjezdy a zpoždění jednotlivých spojů a dále možnost platit za parkování v centru města pomocí mobilních telefonů prostřednictvím SMS zpráv či webové aplikace.

„Také jsme také vybrali firmu, která nám vybuduje dopravní ústřednu. Zjednodušeně řečeno půjde o počítač, který bude řídit všechny světelné křižovatky ve městě. Náklady na tento projekt jsou docela vysoké, investice si vyžádá 30 milionů, je to ale smart řešení, které nám umožní rychleji auta dostat do a ven z města,“ popsal Jakubec.

Doplnil, že do budoucna radnice zvažuje i spuštění inteligentního monitoringu parkovacích míst. Systémům, které se zaměřují na parkování aut, se ovšem věnoval ve svém příspěvku především Jan Edlman ze společnosti Škoda Auto DigiLab.

Na dopravu, v tomto případě především co se týče provázanosti jednotlivých autobusových a vlakových spojů, se zaměřuje i Zlínský kraj. Hejtman Jiří Čunek ovšem hovořil na Smart Region Tour také o zdravotnictví. „Kraj vlastní čtyři nemocnice, ze kterých chceme vytvořit jednu organizaci, abychom umocnili jejich benefity a zápory naopak vyhladili,“ řekl.

Chytrá řešení města hledají i v oblasti energií. „V té souvislosti bych zmínil například projekt pro prostějovskou domovní správu, která samozřejmě chtěla docílit snížení nákladů a cen tepla a teplé vody pro občany. Dosáhli jsme toto díky instalaci čtyř kogeneračních jednotek,“ nastínil David Martinek ze společnosti ČEZ Esko.

Na energetické úspory se na konferenci v Olomouci zaměřili i majitel firmy Fenix Trading Cyril Svozil a Aleš Pospíšil ze společnosti Centropol Energy. Libor Kašparovský z firmy Incinity se pak věnoval možnostem, respektive nástrojům, jimiž lze ve městech moderně řídit jednotlivé technologie.

Mnohá smart opatření, ovšem něco stojí. Podle Korytářové ale na řadu z nich obce a města mohou získat dotace. „Přehled finančních zdrojů - tabulku zahrnující všechny výzvy, které se nějakým způsobem dotýkají konceptů smart, aktualizujeme každé tři měsíce na našem webu,“ upřesnila Korytářová.

O možnostech financování smart projektů se zmínil na Smart Region Tour také Josef Molík z Komerční banky. „Žádné strategické plány se nedají dělat bez kapitálu,“ podotkl.

text: Vladimír Onderka