Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Eventy

Naše města zatím nejsou tak chytrá jako ta západní

Václav Pávek, ředitel odboru Smart Cities & Regions, Gordic spol. s r.o., Konference Smart City 23.3.2017, President Hotel Prague | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Pávek, ředitel odboru Smart Cities & Regions, Gordic spol. s r.o., Konference Smart City 23.3.2017, President Hotel Prague | foto: Lidové noviny

Praha Trh „chytrých“ měst by měl v následujících pěti letech podle některých odhadů vyústit ve stomiliardový byznys. Vývoj a zavádění technologií již dnes výrazně mění život ve městech.

„Smart City je změna života občanů v daném městě prostřednictvím inovativního řešení, které vychází z technologického pokroku,“ uvedl Michal Fišer, předseda představenstva společnosti Operátor ICT během konference Smart City. Na akci pořádané vydavatelstvím Mafra a LN se sešli zástupci měst a byznysu, aby debatovali o zavádění moderních technologií do českých měst a obcí.

„Za nákupy jsme dříve objížděli celé město, dnes si uděláme objednávku a necháme si vše dovézt domů. Nákupní centra na okrajích měst se v budoucnosti mohou proměnit na distribuční centra, ze kterých budou vyjíždět za zákazníky dodávky se zbožím,“ řekl Marcel Babczynski, ředitel projektu Chytré město České spořitelny.

V porovnání s některými evropskými městy, jako je například Vídeň či Barcelona, je ovšem zavádění konceptu chytrých měst v Česku teprve na počátku.

Nejvíce se tento koncept projevuje v hromadné dopravě. Nejde přitom jen o platební řešení jízdného v podobě bezkontaktních technologií, řadí se sem i větší podpora elektromobility. Například v Třinci dnes začíná jezdit deset elektrobusů. Více jich má v provozu v Evropě jen Vídeň. I pražský dopravní podnik řeší projekty v rámci e-mobility, například plánuje zavést elektrobusy na lince 207. Podle generálního ředitele DPP Martina Gillara je ale rozvoj elektromobility v Česku brzděn vysokými náklady na elektřinu, zejména povinným příspěvkem na obnovitelné zdroje.

Příliš drahá elektřina

„Co mě nenechává klidným je, že naše smart řešení elektromobility je asi o 20 procent dražší ve srovnání s autobusy na naftu. Náklady na vozokilometr u nafty vychází na 63 korun, u elektrobusu na 75 korun. Jdeme ale do toho rizika, budeme snižovat zátěž životního prostředí a budeme elektrifikovat tuto linku,“ uvedl Gillar.

Podle něj je podnik penalizován státem tím, že musí přispívat na podporu elektřiny z ekologických zdrojů 182 milionů korun ročně, což je asi 19 procent celkových nákladů, které podnik za elektřinu platí. Pokud by tuto částku neplatil, tak by mohl provozovat jednu plně elektrifikovanou linku. K posilování modernizace domácích municipalit je proto nezbytná větší součinnost státu, shodla se většina účastníků konference.

„První kroky by měli dělat politici, a to se už v pár městech děje. Lze říct, že asi 20 procent různých subjektů v Česku to tuší a dělá nějaké kroky. Zbytek ale tápe. Přesto je to lepší než před lety,“ apeloval Pavel Vokáč, předseda správní rady Smart City Innovations Institut.

Prvním příslibem takové spolupráce je soutěž Chytrá radnice, kterou organizuje Úřad vlády ve spolupráci s Českou spořitelnou a společností O2 IT Services. Jejím cílem je vyvolat zájem o zavádění moderních technologií.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!