Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Eventy

Zisk není jediným cílem podnikání

zleva Hana Pekárková, ZAPLO.CZ; Libor Duba, ONDRÁŠOVKA; Dimitrios Karampis, Philip Morris ČR a Radka Maxová, PSP ČR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy zleva Hana Pekárková, ZAPLO.CZ; Libor Duba, ONDRÁŠOVKA; Dimitrios Karampis, Philip Morris ČR a Radka Maxová, PSP ČR | foto: Lidovky.cz

čtvrtek, 6. prosince 2018, Praha Ve spolupráci s našimi obchodními partnery a odbornou veřejností realizujeme setkání s osobnostmi z byznysu a politického prostředí. Tentokrát jsme se zaměřili na společenskou zodpovědnost firem.

Zisk není jediným cílem podnikání

Podpořit mladé sportovce, vzdělávat lidi ve finanční gramotnosti nebo vytvořit rovné podmínky pro odměňování mužů a žen. Úspěšné firmy z různých oborů hospodářství stále častěji dokazují, že i v Česku lze podnikat odpovědně a vracet společnosti část toho, co ke svým ziskům od zaměstnanců nebo přírody berou.

„Je pravdou, že stále větší počet firem nepodniká jen s cílem za každou cenu co nejvíc maximalizovat zisk pro své akcionáře,“ uvedla na nedávné konferenci Mafra Events Pavlína Kalousová, předsedkyně spolku Byznys pro společnost, největší poradenské platformy pro odpovědné podnikání v Česku.

K takovým principům se hlásí třeba výrobce balených vod společnost Ondrášovka, která má společně se sesterskou Karlovarskou Korunní necelý čtvrtinový podíl v tomto oboru na domácím trhu. Výrobci balených vod a nápojů na jedné straně čerpají z přírodních zdrojů, ale stále častěji čelí kritice kvůli leckdy vysokému obsahu cukru ve svých limonádách.

Ondrášovka na to má recept – financuje už roky fotbalovou soutěž Ondrášovka Cup, do které se zapojilo v aktuálním, tedy šestém, ročníku 8200 malých fotbalistů ve věku 8 až 13 let z celkem 544 týmů. „Jde nám o to, aby když děti přijímají slazené limonády, podporovat je v tom, aby měly i odpovídající výdej energie a neseděly jen doma u počítačů,“ popisuje cíle projektu ředitel Ondrášovky Libor Duba.

Poskytovatel nebankovních krátkodobých půjček společnost Zaplo Finance se pro změnu vyrovnává s faktem, že její úvěry leckdy využívají lidé ve finanční tísni, tím, že se zaměřuje na vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti. Zaplo spojilo síly například s nadačním fondem modelky a finalistky České Miss 2014 Veroniky Kašákové, která podporuje mladé lidi, odcházející do života z dětských domovů.

„Tyto děti nemají zázemí a podporu rodičů a často se dostávají do neřešitelných dluhů. Cílem našeho vzdělávání je, naučit je znát hodnotu peněz,“ připomíná Hana Pekárková ze skupiny 4finance, která za Zaplem stojí.

O tom, že zadluženost a následné exekuce se stávají u nás velkým problémem, který stát i mnozí politici přehlížejí, svědčí čísla neziskové organizace Člověk v tísni. Exekuce je vedena už na 863 tisíc lidí a 96 procent nových exekucí je ročně zahajováno vůči lidem, kteří již minimálně jednu exekuci mají.

K zodpovědnému podnikání patří i stále častěji skloňované rovné odměňování mužů a žen ve firmách. Mluví o tom všichni, ale první společností, která v Česku může skutečně rovné platové podmínky doložit objektivním a nezávislým auditem, je tabáková firma Philip Morris.

Příjmy pracovníků jejího podniku v Kutné Hoře prošly detailním posouzením poradenské společnosti PwC Equal Pay a firma na jeho základě získala certifikát švýcarské nadace Equal-Salary. „Skutečnost, že rovné platové podmínky můžeme u nás doložit na základě renomovaného auditu, představuje výhodu například při náboru nových pracovníků. S tím souvisí i naše snaha o větší zapojení žen do vedoucích funkcí,“ reaguje Dimitrios Karampis, ředitel oddělení lidských zdrojů společnosti Philip Morris ČR.

Miroslav Petr, redaktor, Lidové noviny

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!