Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropa nemůže být závislá na mimoevropských léčivech, řekl Babiš při návštěvě farmaceutické firmy

Covid 19

  16:49
Praha - Evropa podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nemůže být závislá na mimoevropských výrobcích léčiv. Při návštěvě farmaceutické firmy Zentiva v pražských Dolních Měcholupech řekl, že vláda má zájem, aby firma v ČR expandovala.
Léky - ilustrační foto

Léky - ilustrační foto foto: Shutterstock

Stát omezí prodej paralenu. Po oblíbeném léku na bolest stále častěji sahají sebevrazi

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se mimo Evropu vyrábí třetina všech tady používaných léků. Na problém, který ještě umocnila celosvětová pandemie nového typu koronaviru, upozorňoval i při jednání evropských ministrů zdravotnictví.

„Evropa nemůže být závislá na léčivech mimoevropských producentů, máme zájem být soběstační. Máme vůli podpořit české firmy, které významnou měrou podpořily dostupnost léčiv v době covidu-19,“ řekl Babiš. Zentiva letos v březnu navýšila výrobu léků s paracetamolem, který snižuje horečku, jeden z hlavních příznaků covidu-19. Vyráběla také dezinfekci.

Podle ministra Vojtěcha se o žádné konkrétní částce podpory Zentivy nemluvilo, jde spíš o vizi. „Otázka dostupnosti léčiv se řeší poměrně dlouho. Jeden z důvodů je závislost na dodávkách nejen léčiv, ale i látek, ze kterých se vyrábějí, zejména z Asie,“ uvedl. Případný výpadek jedné základní dávky tak může způsobit i nedostatek více léků, které se dají vzájemně nahradit. „Zentiva má zájem budovat další kapacity, tak aby nastavila celý proces tady, a nebyla závislá na dodávkách látek ze zahraničí,“ dodal.

Tradičního českého výrobce léčiv, firmu Zentiva, vlastnila od roku 2006 francouzská firma Sanofi-Aventis. V roce 2018 se jejím novým majitelem stala investiční společnost Advent International sídlící v USA. V současné době je více než 75 procent léků společnosti Zentiva určených pro české pacienty vyrobených v Praze, firma působí na 30 trzích světa.

Léky typu Paralen jsou vyprodané. Státní ústav vyzval, aby je lidé nehromadili

Kvůli šíření nákazy novým koronavirem zvýšila Zentiva výrobu paracetamolu a ibuprofenu. Během března vyrobila asi o 1,5 milionu balení ibuprofenu a paracetamolu více, než bylo plánováno. Závod Zentivy v Praze - Dolních Měcholupech má celkově kapacitu vyrobit více než deset milionů balení léčiv měsíčně.

Zentiva zástupcům vlády představila také Centrum aplikovaného farmaceutického výzkumu nesoucí název The Parc. Má být propojením základního výzkumu, vývoje nových lékových forem a jejich přeměnou na reálné produkty. Určený je převážně absolventům ve farmaceutických vědách. Podle premiéra dostane vláda další informace v průběhu září, centrum bude podle něj na Zentivě do jisté míry nezávislé.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat