130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Evropská komise navrhla další změny energetiky. Spotřebitele mají více chránit

Ekonomika
  •   15:11
Evropská komise v úterý představila dlouho očekávané kroky, které se týkají evropského energetického sektoru. Komisaři chtějí urychlit zavádění obnovitelných zdrojů energie a lépe chránit spotřebitele před případnými cenovými výkyvy na trzích, a proto by i ráda zvýšila podíl dlouhodobých smluv.

Eurokomisaři by ohlášenými kroky chtěli do budoucna předejít opakování loňského rekordního zdražování elektřiny. I proto budou mít dodavatelé elektrické energie nově povinnost nabízet klientům v Evropské unii různé varianty kontraktů, včetně smlouvy s pevnou cenou elektřiny.

Dopadu cenových výkyvů na obyvatele a firmy má předejít povinné uzavírání takzvaných rozdílových smluv při veřejné podpoře investic do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a jádra. Tento krok by měl také snížit vliv ceny plynu na cenu elektřiny, aniž by změnil některými státy kritizovaný princip její tvorby. Aby návrh vstoupil v platnost, musí jej schválit členské státy a Evropský parlament.

Návrh počítá mimo jiné i s tím, že si klienti by měli dostat i právo prodat do sítě nespotřebovanou elektřinu, kterou vyprodukují například jejich solární panely. Státy by také měly určit dodavatele poslední instance, kteří zajistí odběratelům elektřinu v případě nouze.

Reforma se připravovala od léta

Evropský blok začal reformu trhu chystat loni v létě, když se v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a dalších faktorů zvýšily rekordně ceny plynu i na ně navázané ceny elektřiny.

Část zemí včetně Francie, Španělska či Řecka od té doby prosazuje změnu výpočtu cen elektřiny a její přizpůsobení rostoucímu podílu obnovitelných zdrojů. Řada dalších států v čele s Německem či Nizozemskem ovšem hovoří jen o krátkodobém cenovém výkyvu a varuje před výraznými zásahy do trhu, který dlouhá léta fungoval.

Úterní návrh komise plyn ani další fosilní zdroj uhlí ze systému tvorby cen přímo nevylučuje. Počítá však s posílením vlivu levnějších zdrojů - jako je solární, větrná či jaderná energie - prostřednictvím dlouhodobých kontaktů.

Vedle smluv o nákupu elektřiny známých pod anglickou zkratkou PPA mezi soukromými subjekty to budou zejména dvoucestné rozdílové kontrakty (CFD). Ty uzavře stát či jiný veřejný subjekt s výrobcem elektřiny, který si činí nárok na veřejnou podporu. Smlouva zajistí odběratelům dlouhodobou pevnou cenu elektřiny. Pokud se její tržní cena zvýší, může stát nadbytečné příjmy rozdělit mezi spotřebitele, pokud naopak klesne, doplatí výrobci rozdíl od ceny stanovené ve smlouvě.

„Tyto dva nástroje budou klíčem ke zvýšení stability a předvídatelnosti nákladů na energie v celé EU, budou proto hrát zásadní roli v posílení konkurenceschopnosti EU,“ prohlásila eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

Podle výkonného ředitele Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ Jana Fouska návrh také ukládá členským státům podporovat akumulaci energie a zároveň mapovat potřebu flexibility v elektrizační soustavě každé dva roky s výhledem na dalších alespoň pět let.

„Posílení úlohy akumulace energie i flexibility v soustavě vítáme. Česká republika dlouhodobě zaostává za západními státy, ale i např. za Polskem nebo Slovenskem. Zrovna u akumulace či agregátora flexibility jsme v prodlení s transpozicí již více než dva roky. Je potřeba, aby toto stát co nejrychleji napravil, jinak bude ohrožena stabilita elektrizační soustavy,“ uvedl Fousek.

Návrh Komise počítá dále například s tím, že členské státy budou chránit zranitelné spotřebitele, kteří mají nedoplatek, před odpojením. V případě krize reforma členským státům rovněž umožňuje rozšířit regulované maloobchodní ceny na domácnosti a malé a střední podniky.

Snaha komise zabránit dalším extrémním situacím je podle analytika XTB Jiřího Tylečka pochopitelná, přichází však podle něj pozdě. „Nevidím výrazné důvody pro zásahy do trhu s elektřinou. Fungoval dobře dlouhé roky a i když se prostředí změnilo, tak regulace nemusí být správnou odpovědí,“ uvedl pro ČTK.

Navrhované opatření podle něj nejspíš zabrání výrazným výkyvům cen. Na druhou stranu ale upozornil, že dlouhodobé kontrakty jsou za normální situace na trhu dražší, a spotřebitelé se tak mohou v konečném důsledku dočkat vyšších cen energií. „Dle návrhu budou mít větší výběr, ovšem důsledkem regulace může být požadovaný produkt dražší, než by byl bez povinnosti většího podílu dlouhodobých smluv,“ řekl. Trh s energiemi bude podle Tylečka méně pružný a nová regulace může přinést dodatečné náklady.

Další novinky u plynu

Komisařka Simsonová zároveň naznačila další vývoj u dodávek zemního plynu. „Ve středu oznámíme další kroky týkající se společných nákupů plynu. Odklonem od dodávek z Ruska se sníží prostor, který by Rusko mohlo využít pro manipulaci s trhem,“ uvedla.

Komise zároveň chystá návrh, který by prodloužil dobrovolný závazek členských zemí na omezení spotřeby plynu o patnáct procent. Ten EU zavedla loni s cílem předejít nedostatku plynu a zkrotit strmě rostoucí ceny.

Autoři: jla, ven
  • Vybrali jsme pro Vás