Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropské problémy pomáhají Američanům

Ekonomika

  15:20
NEW YORK - Evropské dluhové problémy podle americké televizní stanice MSNBC dělají vrásky na čele investorům, bankám i vládním činitelům, pro americké majitele domů jsou ale požehnáním. Trhy sází na dolarové investice, protože cenné papíry založené na euru jim připadají riskantnější.

Hypotéka (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Dlouhodobé hypoteční sazby ve Spojených státech díky tomu klesly na nejnižší letošní hodnoty a vyvolaly novou vlnu zájmu o refinancování hypoték.

Děje se tak navzdory hrozící technickému bankrotu USA. Demokraté a republikáni se stále nedokážou dohodnout na navýšení stropu pro zadlužení země. Pokud nenajdou řešení do 2. srpna, nebude země moc splácet všechny své závazky.

USA jsou nadále důvěryhodnější než Evropa
Investoři přesto mají větší důvěru ve Spojené státy než v Evropu, kterou otřásají problémy předluženého Řecka i dalších zemí. "Je to jako bydlet v pěkném domě ve špatné čtvrti," podotkla stanice MSNBC.

Neklid na trzích znovu vzrostl po středečním prohlášení šéfa Evropské komise José Barrosa. Varoval v něm evropské představitele před závažnými dopady na světovou ekonomiku, pokud na nynějším evropském summitu nenajdou přesvědčivé řešení řecké krize.

Úprk investorů do bezpečného dolarového přístavu vyšrouboval nahoru cenu amerických dluhopisů, což snížilo úrokové sazby. Pro americké majitele domů tak nastala příhodná doba pro refinancování hypotéky. Minulý týden například průměrná sazba hypotéky s úrokem fixovaným na 30 let klesla na 4,54 procenta.

"Pokračující chaos na finančních trzích způsobený hlavně krizí státních dluhů v Evropě snížil hypoteční sazby na letos nejnižší úrovně. Žádosti o refinancování poté prudce narostly," podotkl Michael Fratantoni z americké Asociace hypotečních bankéřů.

Splátky se snižují
Majitelé domů díky refinancování mohou snížit své měsíční platby a mají tak více peněz na placení jiných účtů. Splátky hypoték v prvním čtvrtletí činily méně než deset procent celkového dluhu domácností. Bylo to méně než 11,3 procenta na počátku nedávné recese v roce 2007. Část poklesu jde nicméně na vrub lidem, kteří již dům nemají, protože o něj přišli.

Pokles hypotečních sazeb se ale zatím neprojevil na trhu s rodinnými domy, který se z nedávné krize stále nevzpamatoval. Banky jsou stále opatrné při schvalování nových hypoték. Spotřebitelé se zase zdráhají rozhodnout pro nákup domu v okamžiku, kdy je vysoká nezaměstnanost a ekonomika slábne.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat