Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropské země začínají bolestivě šetřit, první na řadě jsou léky

Ekonomika

  15:31
BRUSEL - Některé evropské země, které chtějí kvůli špatnému stavu svých veřejných financí více šetřit, se nyní zaměřují na jednu z největších položek rozpočtu, a to výdaje na zdravotnictví. Všímá si toho ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). V posledních týdnech se tímto směrem vydalo Španělsko, Řecko, ale například i Německo nebo Itálie.
Potravinové doplňky (ilustrační foto).

Potravinové doplňky (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Další země budou podle WSJ zřejmě následovat. Vlády některých evropských zemí úspory zatím teprve navrhly, jiné už je ale i prosadily. Nejde ale jen o snižování výdajů na léky, vlády sahají i k dalším opatřením, jak celkové výdaje na zdravotnictví omezit.

Státní systémy zdravotní péče v Evropě hradí většinu výdajů na léky. O evropských vládách se přitom dlouho ví, že se při jednání s farmaceutickými podniky snaží o maximální úspory, škrty v poslední době jsou ale výraznější než v minulosti. Evropa je pro řadu farmaceutických firem druhým největším trhem po Spojených státech.

Některé nejvýraznější škrty podle WSJ prosadilo Řecko, které má veřejné finance ve zdaleka nejhorším stavu z celé eurozóny. Částku, kterou bude nutné za léky platit, Atény srazily o celých 25 procent. To vyvolalo silnou vlnu nevole u některých výrobců léčiv.

Například dánská společnost Novo Nordisk před pár dny odmítla přistoupit na snížení ceny své nejdražší verze insulinu, takže pro pacienty v Řecku je teď nedostupná. Zástupci Novo Nordisk uvedli, že budou do Řecka dodávat jen starší verzi insulinu, kde snížení ceny tolik vadit nebude.

Autoři: ,