Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Politici zachraňují nenasytné bankéře na úkor občanů, říká politolog Robejšek

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Západ je rukojmím finančního průmyslu, myslí si v Německu žijící politolog Petr Robejšek. Evropští politici podle něho zachraňují nenasytné bankéře na úkor občanů, které mají chránit. Rozhovor s Petrem Robejškem, který vychází v sobotních LN, připravili Pavla Francová a Jan Sochor.

Politolog Petr Robejšek. foto:  Dan Materna, MAFRA

LN: Jaké může mít migrační vlna na Evropu ekonomické dopady?
Samozřejmě že pro země, které jsou na tom ekonomicky špatně, není příliv nových levných pracovních sil žádné potěšení. Zajímavé to naopak je pro ty země, které hledají nové pracovní síly. Jenže nutný předpoklad pro to, aby se imigranti vůbec zapojili, je umět řeč, mít schopnosti a jakkoli politicky nekorektně to zní, tak i vůli pracovat. Nezpochybňuji ji paušálně, ale uvádím ji jako důležitý aspekt. Lidé, kteří sem přichází, jsou z jiného kulturního okruhu. Liší se ve vnímání elementárních věcí, jako je vztah mezi mužem a ženou, postoj k práci, jak zacházíme s penězi. Nelze jednoduše všechny lidi přijmout a počítat s tím, že splní požadavky poptávky na trhu práce.

LN: Není celý tenhle problém i otázkou chybějících politických elit, které by byly schopné komunikovat s veřejností a mluvit jazykem, kterému veřejnost bude rozumět?
Ano, elity se osamostatnily a pohybují se jako ponorka nebo vzducholoď, každopádně mimo společnost. Zcela neoprávněně se domnívají, že když studovaly, umějí se lépe vyjadřovat, přečetly pár knih a obstojí v kavárenské debatě, takže mají nárok na pravdu. A že vědí, jak má společnost vypadat, a že mají povinnost a právo jí to říkat. To je platónský přístup rady moudrých. Jenže kdyby tito moudří byli skutečně moudří, tak by se chovali jinak. Moudří ale nejsou, jsou až příliš často obětí svých vlastních vizí, iluzí, svého snobství, ješitnosti i svých omylů.

LN: To vypadá, jako by Evropa neměla žádné rozumné vůdce. Dá se to takto paušalizovat?
Povinností elit je respektovat, že jsou samy velmi omylné, a mají tudíž být pouze vykladači světa, ne určovači toho, jak má svět vypadat. Ostatně podívejme se na to, co elity dokázaly, a uvidíme, že ať už mluvíme o světovém hospodářství, eurozóně, globalizaci, nebo energetické politice, tak neúspěšné projekty elit jasně převládají.

Autoři: ,

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...