Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropští 'stahovači' dokázali za rok způsobit škodu 10 miliard eur

Ekonomika

  15:59
BRUSEL - Evropané v roce 2008 stáhli z internetu nelegálně hudbu, filmy a další soubory celkem za deset miliard eur (přes 250 miliard korun). Do roku 2015 tak maloobchody přijdou až o 240 miliard eur tržeb, uvedla dnes Mezinárodní obchodní komora (ICC).
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Kvůli digitálnímu pirátství přišlo podle studie v EU v roce 2008 o pracovní místa 185.000 lidí. Do roku 2015 pak bude tato ztráta činit 1,2 milionu příležitostí.

"Pro nás je sdílení jiným označením pro krádež," uvedla Agnete Haalandová, šéfka Mezinárodní herecké federace (FIA). Mladí lidé běžně posílají hudbu a filmy svým kamarádům, aniž by si uvědomili, že se nelegálně dělí o materiál, na který se vztahují autorská práva.

Zástupci odvětví ještě nevědí, jak se s internetovým pirátstvím vypořádají. Říkají jen, že chtějí, aby si mladí lidé uvědomili, jaký rozsah problém má.

Zjištěná čísla chtějí ukázat také Evropskému parlamentu, který se loni pokusil neúspěšně napadnout tvrdá francouzská opatření proti nelegálnímu stahování mediálních souborů a softwaru.

Francie chce po dvou varováních při třetí zjištěné kauze uživatele, který si stahuje protiprávně hudbu či filmy, na rok od internetu odříznout. O podobném opatření uvažuje i Británie, napsala agentura AP.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat