Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exguvernér ČNB Tůma bude hlídat problémovou rumunskou dceru Erste

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Češi zachraňují banku BCR – rumunskou dceru rakouské bankovní skupiny Erste. I to by se dalo s nadsázkou říci o nastávajícím angažmá bývalého guvernéra ČNB a někdejšího lídra pražské kandidátky za TOP 09 Zdeňka Tůmy.

Zdeněk Tůma. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

„Ano, jedná se o místo člena dozorčí rady rumunské dcery Erste,“ potvrdil Lidovým novinám Tůma a dodal, že jeho jmenování musí ještě schválit Rumunská centrální banka.

„Není to ale tak, že bych odcházel z České republiky. Post člena dozorčí rady není exekutivní pozicí a rozhodně to není práce na plný úvazek. Důvodem, proč tam jdu, je jednoduše to, že jsem dostal nabídku, která mne zaujala. Mluvili jsme o tom již delší dobu a nakonec jsme se dohodli,“ konstatoval Tůma s tím, že další podrobnosti nebude poskytovat.

V politice to nevyšlo

Tůma v minulosti kandidoval na post pražského primátora za TOP 09. V červnu roku 2010 kvůli tomu rezignoval na post guvernéra ČNB. TOP 09 sice pražské volby vyhrála, ale post primátora nakonec obsadil Bohuslav Svoboda z ODS. 

České spořitelně ubývá zisk i klienti. Přesto “krmí“ mateřskou Erste

V pražské politice pak Tůma zůstal jen jako řadový zastupitel až do října roku 2014, kdy během sporů ve straně podpořil primátora Tomáše Hudečka a z magistrátu raději odešel. Souběžně s tím působil jako partner v poradenské společnosti KPMG, kde má na starost poradenství pro finanční trh.

Jeho zkušenosti finančníka se však budou největší rumunské bance, která patří společně s maďarskou dcerou už roky k nejproblémovějším aktivům skupiny Erste, hodit. Erste je zároveň matkou tuzemské České spořitelny.

Jen za loňský rok oznámila banka ztrátu ve výši asi 630 milionů eur. Kvůli takzvané prověrce kvality aktiv (AQR) musela Erste navýšit opravné položky na nesplacené úvěry. Banka se pak jen během loňského roku zbavila těchto úvěrů ve výši asi 452 milionů eur, což znamenalo pokles oproti předchozímu roku asi o 24 procent. Provozní příjmy klesly meziročně o 15,3 procenta z přibližně 905 milionů eur na 762 milionů.

V rámci restrukturalizací pak došlo od roku 2011 k celkovému snížení nákladů banky o 21 procent.

Český vliv v Erste roste

Bývalý guvernér ČNB Tůma není jediným Čechem, který se má angažovat při řešení problémů rumunské BCR. Už tři roky je totiž přímo v jejím čele další Čech Tomáš Spurný. Ten v minulosti šéfoval například i maďarské dceři italské banky ze skupiny Intensa.

Tůmův přestup jen potvrzuje, jak jsou tuzemští finančníci pro celou skupinu Erste důležití. Vliv Čechů v rakouské skupině roste. Tradičně klíčovou roli hraje pro skupinu Erste Česká spořitelna, která je nejvýkonnější bankou této středoevropské skupiny.

Podle Zemana přemýšlí Erste o sídle v Praze. Banka to nevyvrací

Nyní roste i podíl Čechů na celoevropském vedení skupiny a na řízení jejího byznysu v jednotlivých zemích. Ten je vůbec největší, jaký Češi v kterékoliv nadnárodní bankovní skupině kdy získali.

Loni se stal členem představenstva Erste Group Josef Síkela, rodák z Rokycan, absolvent pražské VŠE a někdejší generální ředitel Slovenské spořitelny. V rámci skupiny pak pod Síkelu spadá korporátní bankovnictví a trhy.

Od dubna český vliv ve vedení skupiny Erste ještě vzroste. Členem představenstva odpovědným za oblast IT a zároveň provozním ředitelem (COO) bude jmenován Čech Petr Brávek.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat