Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exministr vnitra Pecina kupuje podíl v ‚Topolánkově‘ VAE Controls Group

Ekonomika

  14:10
PRAHA - Někdejší sociálnědemokratický ministr vnitra a bývalý šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina (48) kupuje menšinový podíl v průmyslovém podniku VAE Controls Group, který byl dlouhá léta spojován s bývalým předsedou ODS a padlým premiérem Mirkem Topolánkem.

Martin Pecina po jednání s Janem Fischerem. foto: Lidové noviny

Informaci LN potvrdil Pecina, který ve firmě už zhruba rok zastává funkci předsedy dozorčí rady. Transakce má být uzavřená do konce letošního roku.

Rusnokovi ministři přiznávali majetek: Lukl vrátil plat Kyjovu, Pecina koupil dluhopisy

„Tři ze společníků ve firmě, pro kterou v současnosti pracuji, již dříve hovořili o svém rozhodnutí podíly prodat a odejít do zaslouženého důchodu. Pokusil jsem se sehnat investora, a proto jsem se zeptal ve finanční instituci, se kterou dlouhodobě spolupracuji. Majoritní vlastník projevil zájem a doporučil mi investora do ekvitní části (hotovost - pozn. red.) investice. Zbytek se nabídl financovat klasickou dlouhodobou půjčkou. Na zkoušku jsme uskutečnili první transakci a koupili malinkou firmu na instalaci kompresorů, které dovážím z Turecka. Momentálně se připravujeme na to, že se dohodneme s majiteli společnosti VAE Controls Group a dokoupíme 75 procent akcií,“ sdělil LN Pecina.

Finanční ústav, který transakci bude úvěrovat, s odvoláním na obchodní tajemství odmítl prozradit.

V řádu desítek milionů

Z původních akcionářů ve VAE Controls Group by po dokončení transakce měl zůstat pouze podnikatel Leo Matloch, který bude i nadále držet čtvrtinový podíl. Zbytek (75 procent) bude kupovat společnost PCTT Industry, kde tři čtvrtiny akcií drží firma Vopan Sol (provozuje fotovoltaickou elektrárnu) a 25 procent Pecinův podnik PCTT Limit.

„PCTT Industry je sice společnost s dlouhou dobou existence, ale nikdy nevyvíjela žádnou činnost. Důležitá je firma VAE Controls Group, která je předmětem našeho zájmu a ‚nosičem‘ našeho podnikání,“ podotkl Pecina.

Na otázku, jaký je finanční objem akvizice, Pecina odpověděl, že dohoda ještě není dokončena a cena bude předmětem obchodního tajemství. „Mohu sdělit jen to, že se cena bude pohybovat v řádu desítek milionů korun za každý ze tří podílů,“ řekl.

Chceme zisk 150 milionů, plánuje Pecina

Společnost VAE Controls Group, firma s dvacetiletou tradicí, ma za sebou řadu velkých staveb a prožila úspěšné roky, zejména v době vysokých cen ropy. V té době také pod svá křídla přijala další společnosti, například Elvac, Autel, PIK nebo Chemoprag. Obrat skupiny, která zaměstnává asi 500 lidí, dnes dosahuje ročně kolem dvou miliard korun.

„Chtěli bychom se dostat během tří let k obratu přes tři miliardy a provoznímu zisku nad 150 milionů korun ročně,“ popsal pro LN plány Pecina. „Firma je hodně diverzifikovaná a její jednotlivé dceřiné společnosti mají dobré postavení na trhu. U původní mateřské společnosti se projevují nízké ceny ropy. Jsme totiž dodavatelem do ropného průmyslu a investice dnes váznou. Tam uvažujeme o diverzifikaci činností. Jinak máme jednu nepříliš povedenou akvizici na Slovensku (společnost Plynex), kterou bychom chtěli v průběhu roku zcela stabilizovat,“ vysvětlil.

Chtějí využít Topolánkovy kontakty

Reakci Mirka Topolánka se LN nepodařilo zjistit, nebral telefon. Pravda je, že bývalý premiér, který od září 2011 zastává funkci předsedy Teplárenského sdružení ČR, za firmu VAE Controls Group, kde je formálně uváděn jako generální ředitel, téměř nevystupuje a má minimální rozhodovací pravomoci.

Topolánek měl kdysi šestinový podíl ve firmě VAE, která držela 30 procent akcií ve VAE Controls Group. V přepočtu na osobu tedy měl Topolánek podíl ve VAE Controls Group pouze pět procent, ale i toho se zbavil asi před šestnácti lety.

„Od té doby nemá Mirek Topolánek s firmou VAE Controls Group majetkově nic společného. Mirka Topolánka bychom chtěli do budoucna využívat pro naše obchodní aktivity v zahraničí, tam, kde historicky udržuje velmi dobré kontakty. Jeho angažmá pro společnost je ale už řadu let minimální a měnit se to nebude. Funkci generálního ředitele přebírám já, což jsme zaměstnancům firmy minulý týden sdělili,“ uvedl Pecina.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!