Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Externí disky prudce podražily. Kvůli záplavám

Ekonomika

  18:23
PRAHA - Kdo chystá nákup externího disku k počřítači, asi se bude divit. Ceny tohoto zařízení totiž v posledních týdnech vylétly prudce vzhůru - až na dvojnásobek. Důvodem jsou záplavy v Thajsku, druhém největším dodavateli počítačových komponentů na světě. Kvůli nim je na trhu nedostatek disků.
Externí disk - ilustrační foto

Externí disk - ilustrační foto

Například externí disk Samsung s kapacitou 320 gigabitů. Ještě v září byla jeho průměrná cena podle serveru Heureka 896 korun, dnes stojí 1550 korun. Některé obchody ho však za něj chtějí více než 2 tisíce.

Nebo jiný příklad. Pevný disk od firmy Western Digital s kapacitou 1TB stál podle internetového serveru Heureka.cz ještě v polovině října průměrně 2500 korun. Jenže v zápětí na to jeho cena vylétla  na nynějších průměrných 6230 korun. Byť je pravda, že se podle serveru Heuréka.cz dá sehnat i za 3390 korun. I nejlevnější cena je tak zhruba o tisícikorunu vyšší, než před měsícem.  
 

ČTĚTE TAKÉ:

Situace se v nejbližší době pravděpodobně nezmění, v Thajsku zastavilo výrobu 14 tisíc továren, výrobní linky by se měly rozjet až za několik měsíců. Podle serveru Technet musela přerušit výrobu například firma Western Digital, výrobce Seagate sice výrabí, jenže čelí nedostatku náhradních dílů.

Problémy mají i velcí výrobci počítačů Lenovo, Dell a HP, která své stroje zčásti vybavuje místo disků flask paměťmi.

Povodně v Thajsku postihly více než 13 milionů obyvatel, přitáhly mezinárodní pozornost a odradily od návštěvy mnoho turistů. Pod vodou se ocitly části Bangkoku a panovaly obavy, že voda zaplaví celé město i s jeho památkami.

Voda už pomalu opadá i v severních provinciích, jako je Ajuttchajá, ale mnoho oblastí stále zůstává hluboko pod vodou. Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová v úterý novinářům řekla, že se bojí, že některé oblasti v západním Bangkoku nevyschnou dříve než v příštím roce.

Autor:

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat