Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Ropný gigant ExxonMobil rekordně zvýšil zisk. Pomohla válka i vysoké ceny

Logo ExxonMobilu na newyorské burze cenných papírů. foto: AP

Americká ropná společnost ExxonMobil vloni zvýšila zisk na rekordních 59 miliard dolarů (1,3 bilionu korun). Pomohly jí vysoké ceny a růst poptávky. Jde zároveň o rekordní firemní zisk pro celý západní ropný průmysl.
  13:18aktualizováno  13:34

Ropné společnosti loni dosahovaly rekordních zisků díky vysokým cenám a rostoucí poptávce. Za růstem cen energií loni byly částečně dopady války na Ukrajině a výpadek energetických surovin z Ruska.

Podle agentury Reuters by se zisk západních ropných firem za loňský rok mohl přiblížit 200 miliardám dolarů. Obrovské zisky nicméně vyvolaly kritiku a výzvy na zavedení daní z neočekávaných zisků na tyto firmy.

¨Firma loni překonala i svůj rekord z roku 2008, kdy ceny ropy dosáhly 142 dolarů za barel. To je o třetinu více než činila průměrná cena v loňském roce. Celkové výnosy se zvýšily na 413,7 miliardy dolarů z 285,6 miliardy dolarů předloni.

Výdaje firmy na nové těžební projekty ropy a zemního plynu loni stouply o 37 procent na 22,7 miliardy dolarů. ExxonMobil zvýšil výdaje v Guyaně, na nejvýznamnějším břidlicovém poli v USA a za zařízení pro rafinaci paliv a chemikálií.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat