Sociální síť Facebook se v posledních týdnech topí v problémech. Po kontroverzních aférách s analytickou společností Cambridge Analytica a s oznámením, že osobní údaje většiny uživatel Facebooku by se mohly dostat do nepovolených rukou, zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg přiznal další ránu platformě Messenger.
Facebook smazal stovky ruských profilů, které měly ovlivnit volby v USA |
„Veškerý obsah, který si posíláte s přáteli, čte automatický systém a moderátoři,“ řekl Podle iDnesu.cz pro Vox. Cílem tohoto systému je najít závadný obsah jako je dětská pornografie nebo viry a malware. Zprávy nejprve kontroluje automatický systém a pokud je obsah závadný, přepošle to ke kontrole moderátorům. „Ačkoliv jsou zprávy na Messengeru soukromé, Facebook je monitoruje stejným způsobem jako veřejný obsah této sociální síti. Všechen obsah musí být v souladu s pravidly,“ píše ve vyjádření firma pro server Bloomberg. Proti tomuto vyjádření se ohradily desítky uživatelů na sociálních sítích, kde padaly otázky typu: „Četl Facebook i zprávy obecně? Měli moderátoři skutečně přístup k veškerým našim soukromým konverzacím?“
Data většiny uživatelů Facebooku mohla být zneužita, přiznala firma![]() |
Firma také upravila podmínky, aby uživatelům bylo jasnější, že Messenger a Instagram spadají do stejné kategorie jako Facebook, a že pro ně platí stejné podmínky pro vyhledávání závadného obsahu. Chatovací aplikace WhatsApp patří také pod Facebook, avšak firma veškerý obsah šifruje a ke zprávám nemá nikdo z provozovatelů přístup.
„Naše systémy pro automatické monitorování obsahu jsou podobné ostatním, které využívají jiné internetové služby,“ dodávají zástupci Facebooku.