Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Falešný med z Číny měl značku české kvality Klasa. Už mu ji odebrali

Ekonomika

  10:14
PRAHA - Údajně český Dědečkův med, ve kterém inspektoři odhalili pylová zrna z Číny a a Východní Evropy, byl držitelem „značky národní kvality“ Klasa, určené pro ty nejlepší české produkty. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) už značku výrobku odebral.

Med doplní sladká i slaná jídla. foto: Shutterstock

Odebrání značky Klasa zdůvodňuje SZIF hrubým porušením Pravidel pro udělování národní značky Klasa. „Společnost deklaruje v technické dokumentaci u oceněných medů český původ medu, avšak dle výsledků pylové analýzy lze jako zemi původu uvést ‚Východní Evropa a Čína’, případně ‚Čína’ a východní ‚Evropa’,“ uvedl SZIF v úterním prohlášení.

Český med? Inspekce našla pylová zrna z čínských rostlin

Výrobce medu, společnost Včelpo, se proti závěrům inspektorů už v pondělí ohradil. Inspektoři prý dostatečně neovládají problematiku pylové analýzy a určování geografického původu medu.  V České republice již dávno nerostou a nekvetou pouze rostliny pro zdejší prostředí typické, nýbrž i rostliny importované a vyšlechtěné pro růst a přežití na našem území,“ uvedla společnost na svou obranu.

Klasa: Podivné tendry za stamiliony na podporu knedlíku v prášku

Značku Klasa mohou získat pouze ty produkty, které prokáží „nadstandardní kvalitativní charakteristiky“ a projdou kontrolou z řad potravinářských odborníků z ministerstva a nejrůznějších odborných komor a komisí. Kritici však poukazují na to, že značku mohou získat i produkty jako knedlík v prášku nebo instantní bramborák.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat