Odebrání značky Klasa zdůvodňuje SZIF hrubým porušením Pravidel pro udělování národní značky Klasa. „Společnost deklaruje v technické dokumentaci u oceněných medů český původ medu, avšak dle výsledků pylové analýzy lze jako zemi původu uvést ‚Východní Evropa a Čína’, případně ‚Čína’ a východní ‚Evropa’,“ uvedl SZIF v úterním prohlášení.
Český med? Inspekce našla pylová zrna z čínských rostlin![]() |
Výrobce medu, společnost Včelpo, se proti závěrům inspektorů už v pondělí ohradil. Inspektoři prý dostatečně neovládají problematiku pylové analýzy a určování geografického původu medu. V České republice již dávno nerostou a nekvetou pouze rostliny pro zdejší prostředí typické, nýbrž i rostliny importované a vyšlechtěné pro růst a přežití na našem území,“ uvedla společnost na svou obranu.
Další šarže „Dědečkova medu“ označeny klamným původem v Plzni, Vyškově, Kyjově. Šarže a více:http://t.co/xu49HJY5KH pic.twitter.com/pS8PyW3N7t
— Potraviny na pranýři (@NaPranyri) 9. Březen 2015
Klasa: Podivné tendry za stamiliony na podporu knedlíku v prášku![]() |
Značku Klasa mohou získat pouze ty produkty, které prokáží „nadstandardní kvalitativní charakteristiky“ a projdou kontrolou z řad potravinářských odborníků z ministerstva a nejrůznějších odborných komor a komisí. Kritici však poukazují na to, že značku mohou získat i produkty jako knedlík v prášku nebo instantní bramborák.