Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fanoušci harleye slaví výročí, Prahou projeli ve spanilé jízdě

Ekonomika

  20:19aktualizováno  21:30
PRAHA - V Praze slaví majitelé a příznivci značky motocyklů Harley-Davidson výročí 110 let výroby těchto amerických strojů. Centrem metropole také projela kolem poledne spanilá jízda. Organizátoři dále přichystali do večera v holešovické Tipsport aréně multimediální program a výstavu.

V Praze slaví majitelé a příznivci značky motocyklů Harley-Davidson výročí 110 let výroby těchto amerických strojů. foto: ČTK

Kolona vyrazila do centra Prahy v 11:00. Podle původních plánů mělo jet více než 5000 lidí a jízda měla být pokusem o rekord v počtu motocyklů jedoucích v koloně. Předpokládanou účast podle organizátorů ale zhatily povodně, které v posledních dnech sužují Česko, a nakonec vyjelo 531 motorkářů.

"Události posledního týdne nikdo nečekal. Jsme překvapeni, kolik příznivců dorazilo a 531 je také úctyhodné číslo," řekl hlavní organizátor akce Jaroslav Vavřina.

Nejstarší motocykl

Spanilá jízda podle něj měřila zhruba dva kilometry. Kolona jela z Holešovic například přes Václavské náměstí, ulicí Žitnou, přes Jiráskův most a na Strahově byla přestávka na vyhlídce. "Nejstarší motocykl, který se zúčastnil dnešní vyjížďky, byl vyroben v roce 1941," dodal Vavřina.

Harley-Davidson

  • Harley-Davidson si v posledních letech v Česku vytvořil pozici nejprodávanější značky v nejvyšší objemové kategorii nad 800 ccm. Ročně prodá kolem 300 strojů. Na H-D v tuzemsku jezdí asi 6000 lidí.

Součástí oslavy je doprovodný program v Holešovicích a výstava v aréně, která zhruba 60 motocykly ilustruje vývoj legendární značky z Milwaukee. Na večer se také chystá multimediální show. "Chtěli jsme divákům přinést něco extra. Na pódium vyjede model, který byl vyroben v roce 1914," upřesnil Vavřina.

Zahraniční jezdci mají Prahu jako zastávku při cestě na mezinárodní sraz v Římě, který bude největší evropskou akcí v rámci oslav. Zakončen bude požehnáním motorkářům od papeže Františka na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

Spolupořadatelem akce je Harley-Davidson Club Praha, který letos slaví 85 let a je tak nejstarším fungujícím H-D klubem na světě. Výročí 20 let existence oslaví i další klub, česká pobočka firmou podporovaného Harley Owners Group.

Autoři: ,