Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Fasáda Českého rozhlasu. Radní dál kritizují přestavbu sídla

Český rozhlas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas | foto: ČTK

Řada mediálních novinářů byla minulý týden na dovolené, a tak zapadlo pokračování příběhu o změnách ve veřejnoprávním rozhlase. A to je škoda.

Rozhlasová rada, jež na své mimořádné schůzi 22. července odvolala ředitele rozhlasu Václava Kasíka, se totiž týden nato věnovala začišťování provedeného procesu.

Provedli to totiž narychlo. Šest z osmi radních, kteří Kasíka sesadili, to v původním usnesení (přijatém po přednesu exředitelových provinění, který nazvali důvodovou zprávou) vyvsvětlilo tak, že "přestal splňovat předpoklady pro výkon funkce stanovené zákonem (o Českém rozhlasu)".

Proti tomuto stručnému vysvětlení se Kasík den nato ohradil. "Kde jsou ony chyby, které stanoví zákon jako jediné důvody odvolání? Vždyť žádné z těch, které Rada uvedla ve své důvodové zprávě, nevložila do oficiálního usnesení s rozhodnutím o mém odvolání. V usnesení rada pouze konstatovala, že jsem ‚přestal splňovat předpoklady pro výkon funkce‘. Zákon je ale vyjmenovává jasně, a ani v jednom bodu jsem je splňovat nepřestal. Nebo už snad nejsem způsobilý k právním úkonům? Nemám už trvalý pobyt na území České republiky? Byl jsem odsouzen za nějaký zločin? Nikoli. Odůvodnění mého odvolání v usnesení rady zkrátka postrádá oporu v zákonu," napsal Kasík. Obrátil se na právníky, aby řekli, zda byl odvolán zákonně.

Radní mu to neulehčili. Na další schůzi své původní usnesení "upřesnili" – větu, že Kasík neplnil zákonné předpoklady, prostě vyškrtli. Tím se "vysvětlení" jeho odvolání smrsklo na prohlášení, že byl odvolán, protože to v jednom ze svých paragrafů zákon o Českém rozhlasu umožňuje.

Podívejme se na ten paragraf. Uvádí dohromady čtyři možné důvody pro odvolání ředitele.

Jeden radní vyškrtli, čili ten to asi neměl být.

Další dva jsou případy, kdy by Český rozhlas opakovaně neplnil své úkoly nebo porušoval svůj etický kodex. Ani to neplatí, soudě podle toho, že ve výroční zprávě za loňský rok neměli radní ke Kasíkově vedení jedinou výhradu a spory z letoška, které by se pod tuto definici vešly, už byly dílčími sankcemi vyřešeny.

Pokud Kasík skutečně "porušil své povinnosti stanovené zákonem nebo Statutem Českého rozhlasu", jak zní jediný zbývající důvod, proč to rozhlasová rada zamlžuje?

Nebylo by od věci slyšet jasně a přesně, co z těch připomenutých problémů bylo tak vážné, že tím Kasík porušil zákon. Že by třeba angažmá Barbory Tachecí do čela Radiožurnálu? I tím se totiž radní v "důvodové zprávě" oháněli.

(Sluší se připomenout, že pro odvolání Kasíka ani zpětnou retuš už přijatého klíčového usnesení dva z osmi radních, a to Maria Ptáčková a Bohuš Zoubek, ruku nezvedli.)

I dál se naminulé schůzi rady řešily důležité věci. Pokračoval spor, kolik nakonec rozhlas zaplatí za přestavbu svého historického sídla. Přitom se radní opět trefovali do fasády. Ta dle mínění některých z nich není jen drahá, ale taky zřejmě ještě nebyla zcela opravena.

"Podle reakcí, které mám, i za sebe si myslím, že nepatří mezi zdařilé výtvory této rekonstrukce. Kdybyste mohl říct, zda se s tím lidově řečeno bude ještě něco dělat, protože to je popraskané, nevypadá to zrovna nejlépe," vyzval radní Antonín Zelenka příslušného manažera.

"V tomto stavu omítka skutečně takto zůstane, je to obnovení původní vzezření, takové bylo zadání od památkářů," zněla odpověď.

To radní neuspokojilo, a v posouzení, co je pohledné, se pasovali vysoko nad odborníky. "Bylo by vhodné, kdybychom upozornili všechny ty, co vydávají turistické průvodce Prahou, že zde máme raritu, protože na fasádě je památkově chráněná špína z druhé světové války. Je tam k vidění všem, všichni se na ty fleky můžou podívat," pravil předseda rady Jiří Florian.

Turistické průvodce by zřejmě neměly opomenout ani tip, že v rekonstruované budově je také možné navštívit schůze sboru vědoucích, unikátního v uplatňování práva i estetických měřítek.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!