Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fejk nebyl jediný, miliony stát zaplatil i dalším

Ekonomika

  19:18
PRAHA - Petr Fejk není jediným manažerem, který si ve státní nebo polostátní firmě přišel na statisícové odměny a po odchodu ho čekal zlatý padák. Miliony si odnesli i jiní.

JIŘÍ HOLICKÝ, bývalý šéf podniku Lesy ČR 
Po šesti měsících ve funkci se v roce 2007 rozhodl Holický opustit podnik z osobních důvodů.  Pravými důvody však byl spíše jiný pohled na řízení firmy, než mělo ministerstvo financí. Přesto Holický inkasoval odstupné ve výši téměř pěti milionů korun, tedy dvanácti dvojnásobných měsíčních platů.  "To bylo v hrubém. Ve skutečnosti jsem dostal podstatně méně," bránil se Holický. Jenže i po přepočtu si přišel na více než tři miliony korun.

ČTĚTE VÍCE O PŘEMRŠTĚNÝCH ODMĚNÁCH

RADOMÍR LAŠÁK, bývalý šéf Českých aerolinií
Lašák zvládl během svého angažmá přivést firmu na kraj bankrotu, přesto bral v době, kdy aerolinie bojovaly o přežití, půl milionu měsíčně. Při odchodu měl inkasovat odstupné ve výši čtyř milionů a s vedením si rozdělit i bonus 120 milionů. Kvůli aktivitě tehdejšího ministra financí Eduarda Janoty a historické ztrátě ČSA (bezmála čtyři miliardy korun) k tomu nakonec nedošlo.
Bývalý prezident ČSA Radomír Lašák

MILAN RUTTNER, bývalý personální šéf ČD
Ruttner rezignoval v květnu 2009 na vlastní žádost. "Nikdy jsem se nesetkal s tím, že bych byl trestán a veřejně pranýřován za chyby svých předchůdců nebo že by mi někdo vyčítal můj plat," nechal se slyšet.  Po Českých drahách přesto žádal odstupné, které mělo dosahovat výše až 10 milionů korun.  Argumentoval tím, že na dráze měl "zásadně nižší příjmy" než dříve v bankovním sektoru.  Dráhy se v tomto případě postavily proti a s Ruttnerem nadále vedou spor právní cestou. Pravomocný verdikt v kauze ještě nepadl.

PETR FEJK, bývalý ombudsman ČD
Sladký život v eráru (plat 250 tisíc korun + 80 tisíc korun náhrady) měl měsíčně pobírat Petr Fejk v roli ombudsmana kvality Českých drah. Fejk řešil 10 až 20 stížností denně a měl pod sebou čtyři podřízené. Na rozloučenou si odnese 2,25 milionu korun. Sice po čtyřech měsících odchází na vlastní žádost, náleží mu ale devět platů podle konkurenční doložky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat