Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

‚Připravujeme malou akci se dvěma pódii.‘ Velké hudební festivaly neztrácejí naději, hledají řešení i přes omezení

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Colours of Ostrava/Matyáš Theuer

PRAHA - Lepší něco nežli nic. Tímto heslem se řídí pořadatelé velkých hudebních festivalů, které museli letos kvůli covidu už podruhé zrušit. I přes zklamání a obrovské ztráty však neztrácejí naději a na letní měsíce už v rámci omezených možností připravují menší, alternativní akce.
  5:00

Ve Zlíně začíná filmový festival pro děti a mládež, jarní část je on-line

Do klasických festivalů však budou mít daleko, i za příznivého vývoje epidemie budou zábavu stále sužovat přísná pravidla. „Připravujeme malý festival se dvěma pódii a programem, který bude připomínat běžný ročník alespoň žánrově,“ přiblížil pro server Lidovky.cz Michal Thomes, ředitel jednoho z největších festivalů v Česku Rock for People, kam ještě v roce 2019 zavítalo přes 20 tisíc lidí.

Desetimilionové ztráty

Také loňský ročník měl být velký, hostovat na hradeckých letištních pláních měla americká rocková skupina Green Day, ale i další významná jména z hudební branže. Nakonec se však plány musely opět přesunout na rok 2022.

„Na rok 2020 byl rozpočet téměř 85 milionů korun, letošní by měl být trochu nižší. Ale ztráty za zrušení budou obrovské, bavíme se asi o deseti milionech korun za každý rok,“ sdělil Thomes s tím, že náhradní akce, kterou s týmem chystá na léto, ztráty ani zdaleka nenahradí. Zatím není znám ani termín konání alternativní akce, už nyní je ale jasné, že se budou muset návštěvníci spokojit s komornější kvalitou. Kvůli trvajícím restrikcím v cestování bude chybět většina zahraničních interpretů, oproti loňsku jsou však vyhlídky o něco příznivější.

Praha má nový open air festival. Zářijový Prague Sounds zaštiťují Struny podzimu

„V tuto chvíli nemáme domluvené jediné jméno. Snažíme se navazovat kontakty, ale stále nejsme nikomu schopni termín na sto procent potvrdit. Rádi bychom tam měli i nějaké zahraniční účinkující,“ říká Thomes.

Přesto ale velkou vlnou optimismu pořadatele festivalu zaplavil plán rozvolnění, který nedávno schválila vláda pro kulturní a společenské akce. Za předpokladu, že se bude epidemie v České republice vyvíjet i nadále příznivě, venkovních akcí by se mohlo už v červenci účastnit až pět tisíc návštěvníků, v srpnu dokonce sedm tisíc.

Nick Cave hlásí návrat do Prahy. V roce 2022 bude hvězdou festivalu Metronome

Platit však stále budou přísná epidemiologická pravidla včetně potvrzení o bezinfekčnosti u vstupu či rozdělení návštěvníků do dvou sektorů, aby se mezi sebou prolínalo méně lidí.

Třikrát Mini Beatsy v Ostravě

S tím počítá i další velký festival Beats for Love, který v ostravských Dolních Vítkovicích v posledních letech navštívilo přes 40 tisíc nadšenců elektronické hudby. Letos však připravuje tři komornější akce zvané Mini Beatsy. První z nich se má uskutečnit už během prvního prázdninového víkendu.

„Prostor před pódiem bude rozdělen na dva koridory, v různých segmentech budou rozděleny také gastrozóny. Především tam ale budou účinkovat méně známé osobnosti a přijít bude moci nesrovnatelně menší množství diváků,“ líčí pro server Lidovky.cz ředitel festivalu Kamil Rudolf s tím, že účast na první alternativní akci už potvrdili také interpreti z Německa a Rakouska.

„Událost už jsme představili minulý týden, ale s předprodejem vstupenek zatím vyčkáváme. V případě refundování bychom přišli o část provozních poplatků, ale také bychom zklamali naše fanoušky. Jistotu nám momentálně nikdo nedá,“ říká Rudolf.

Stejně jako v případě Rock for People neočekávají v letošním roce žádný velký výdělek ani organizátoři Beats for Love. „Rozpočet ročníku 2020 byl plánován na 90 milionů korun, zatímco u Mini Beatsů půjde o nižší jednotky milionů korun. Meziročně naše společnost spadla o 92 procent,“ konstatuje Rudolf.

Pivní festival Oktorberfest se kvůli koronavirové pandemii opět neuskuteční

Hrady možná bez Landy

Že budou moci v létě uspořádat akci alespoň v omezeném rozsahu, spoléhají také organizátoři putovního festivalu Hrady CZ, který se tradičně koná v prostředí českých a moravských hradů, jako je Točník, Bezděz, Veveří a další. Letos však na druhou polovinu srpna chystají skromnější „light“ verzi.

„Aktuálně můžeme prozradit, že festivaly se uskuteční dva – jeden v Čechách, druhý na Moravě, oba v druhé polovině srpna,“ sdělili pořadatelé fanouškům na Facebooku s tím, že podrobné informace včetně interpretů upřesní během tohoto týdne.

Na festivalu měl vystoupit například i zpěvák Daniel Landa. Kvůli jeho názoru na nutnost potvrzení o bezinfekčnosti u všech návštěvníků festivalu ale jeho účast není jistá.

Přestože vládní plán rozvolnění pro kulturní akce mluví jasně, do definitivních příprav se pořadatelé hrnout nemohou. Společenské sešlosti ve schváleném rozsahu dostanou v červenci zelenou pouze za předpokladu, že se podaří snížit počet nakažených v zemi pod padesát případů na sto tisíc obyvatel.

Další populární akce včetně Colours of Ostrava, Sázavafestu, pražského Metronome i jednoho z největších metalových festivalů v Evropě Brutal Assault v pevnosti Josefov raději letošek vzdaly zcela. Že podzim přinese ještě větší rozvolnění, naopak věří pořadatelé tradičních majálesů v Praze, Brně a Hradci Králové. Pořadatelé je proto v plném rozsahu přesunuli z jara na září.

Festival Colours of Ostrava před pandemií covidu-19:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...