Odklad Dukovan nechce komise, jen Francouzi, kontroval premiér Fiala

Autor: ,
  16:16aktualizováno  20:45
Předseda vlády Petr Fiala označil dopis místopředsedy Evropské komise Stéphane Séjourného, v němž žádal odklad podpisu smlouvy na stavbu nových bloků Dukovan, za soukromou iniciativu. „Nejde o stanovisko komise,“ sdělil Fiala. Francouzská společnost EDF takové nařčení odmítá. Český eurokomisař Jozef Síkela chce situaci probrat přímo se Séjourném. V plánu má s místopředsedou komise hovořit v úterý.

Hostem pořadu Rozstřel je premiér Petr Fiala. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Český premiér tak reagoval na zveřejnění dopisu, který ministru průmyslu Lukáši Vlčkovi adresoval místopředseda komise, Francouz Stéphane Séjourné. Ten žádal Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany.

„Pokud vím, je to dopis eurokomisaře, nejde o stanovisko Evropské komise a nemá pro nás žádný závazný účinek. Mnohem závažnější je pro nás předběžné opatření vydané soudem, které nařizuje počkat s podpisem smlouvy až po rozhodnutí o žalobě,“ uvedl Fiala.

Mluvčí Evropské komise v pondělí odmítl obvinění, že by místopředseda komise Séjourné hájil v souvislosti s plány na smlouvu k Dukovanům francouzské zájmy. Proti uzavření smlouvy mezi Českem a korejskou KHNP se přitom bouří právě francouzská společnost EDF. Ta v tendru neuspěla, nabídla výrazně horší podmínky než korejský konkurent.

Šéf české energetické firmy ČEZ Daniel Beneš v reakci na dopis uvedl, že francouzské straně nejde o to, aby vyhrála spor ohledně dostavby Dukovan, ale o to, aby elektrárna v Česku vůbec nevznikla. Ministr životního prostředí Petr Hladík nepokládá za náhodné načasování dopisu EK, ale ani fakt, že ho odeslal francouzský místopředseda.

Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) v pondělí uvedl, že ví, co bylo obsahem dopisu. Nebude ho ale komentovat, dokud nebude hovořit přímo se Séjourném, což má v plánu v úterý. „Myslím, že on je první, kdo by měl znát můj názor a moji reakci. Protože když jde o tendr na Dukovany, tak bych měl být jedním z největších insiderů,“ podotkl bývalý ministr průmyslu a obchodu. Setkat by se měli v Bruselu v úterý.

EDF odmítla, že by chtěla narušit český jaderný program

Francouzská společnost EDF v pondělí uvedla, že nikdy nejednala s úmyslem narušit český jaderný program. „EDF se s podporou francouzské vlády rovněž účastní probíhajícího řízení před Evropskou komisí podle nařízení o zahraničních subvencích, které se v posledních týdnech zintenzivnilo. EDF znovu ujišťuje, že nikdy nejednala s úmyslem narušit český jaderný program. EDF řádně uplatňuje své zákonné právo vyjádřit své oprávněné obavy ohledně zákonnosti nabídky konkurenta v rámci právních předpisů EU,“ uvedla firma.

KHNP loni uspěla v tuzemském jaderném tendru, první blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 407 miliard korun.

Odložení podpisu smlouvy by podle expertů mohlo vést k tomu, že oficiální smlouvu podepíše až další vláda. „Ať bude tento spor vyjasněn za současné či další vlády, tak libovolná reprezentace bude mít zájem na dostavbě Dukovan. I kdyby se nakonec ukázalo, že politické a právní okolností dělají účast KHNP na výstavbě nemožnou, tak stále platí francouzská nabídka,“ uvedl analytik ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor.

Šéf ČEZ Beneš však při hodnocení nabídek uchazečů uvedl, že nabídka EDF v tendru byla výrazně horší než ta od korejské KHNP. „Já bych ten kontrakt s EDF nikdy nepodepsal,“ sdělil Beneš s tím, že detaily kvůli mlčenlivosti nemůže sdělit. Podle něj bylo cílem získat co nejnižší ceny elektřiny pro české spotřebitele, což v průběhu tendru podařilo.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.