Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Komise ČT se rozpadá. Uhde ji zpochybňuje, stěžuje si Dvořák

Média

  15:50aktualizováno  19:24
PRAHA - Komisi odborníků, která má hodnotit stížnost redaktorů České televize na údajné zasahování do zpravodajství, opustil prorektor Univerzity Karlovy Michal Šobr. Původní skupina pěti expertů tak po odchodu novinářky Dany Schmidt v minulém týdnu ztratila dalšího člena.

Informoval o tom server iDNES.cz. Se zjištěními komise má generální ředitel Petr Dvořák seznámit Radu České televize 11. prosince.

ČTĚTE TAKÉ:

Dvořák míní, že šéf Rady ČT Milan Uhde svými výroky zpochybňuje komisi, jež má prověřit stížnost části redaktorů. Žádá proto televizní radu o utvrzení, že navržený postup, tedy vznik a práci komise, jak je dříve Dvořák navrhl, radní dál považují za správný a relevantní. Dvořák to uvedl v dopise radě, o němž informovala mluvčí veřejnoprávní televize Alžběta Plívová.

Dalšími členy komise jsou...

Dalšími členy jsou předsedkyně Etické komise Syndikátu novinářů Barbora Osvaldová, sociolog Jaromír Volek a zahraniční zpravodaj Rob Cameron z BBC.

ČTĚTE VÍCE

"V důsledku vážné zdravotní situace v mé rodině jsem členství v expertní komisi v pátek zrušil a jejího jednání se nezúčastním," uvedl Šobr. V minulém týdnu se z komise ze zdravotních důvodů omluvila česko-dánská novinářka Schmidt, kterou ČT nikým nenahradila.

Nespokojení redaktoři se v říjnu obrátili na Radu ČT a upozornili ji na údajné zasahování do zpravodajství ze strany šéfredaktora Petra Mrzeny. Zpochybňování nestrannosti odmítl ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal.

Kompletní seznam 24 kritiků zná jen předseda Rady ČT Milan Uhde, jména zveřejnili pouze moderátorka Daniela Drtinová a Adam Komers, ostatní kvůli obavě z odvety zůstali v anonymitě.

Uhde serveru iDnes řekl, že jej Dvořák ani nikdo z panelu oficiálně o ničem neinformoval. "Domnívám se, že ti lidé odcházejí proto, že zadání pro ně není přesvědčivé. Ale to je jen moje domněnka," poznamenal Uhde.

Dvořák: Uhde zpochybňuje komisi

Dvořák míní, že šéf Rady ČT Milan Uhde svými výroky zpochybňuje komisi, jež má prověřit stížnost části redaktorů. Žádá proto televizní radu o utvrzení, že navržený postup, tedy vznik a práci komise, jak je dříve Dvořák navrhl, radní dál považují za správný a relevantní. Dvořák to uvedl v dopise radě.

Redaktoři sestaví vlastní komisi, říká Drtinová

Drtinová v minulém týdnu řekla, že redaktoři sestaví vlastní komisi, která se jejich kritikou bude rovněž zabývat. Upozornila, že aktivita není namířena proti snaze generálního ředitele, se členy jeho komise redaktoři údajně spolupracují. Moderátorka ale řekla, že sestavování nového týmu expertů bylo zatím pozastaveno v očekávání dalšího vývoje po odstoupení dvou členů "ředitelské" komise.

Na původní kritiku čtyřiadvaceti nespokojených reagovalo v říjnu vlastním prohlášením dalších 61 redaktorů televize, kteří podpořili šéfa zpravodajství Zdeňka Šámala.

Odmítli, že by byli v období před parlamentními volbami i během nich vystaveni jakémukoliv tlaku či ovlivňování reportáží. Část z nich poté v dalším prohlášení uvedla, že si ale přeje, aby případné pochybnosti o utváření zpravodajských příspěvků byly vysvětleny.

Komise generálního ředitele vznikla jako reakce na žádost radních ČT, aby stížnost redaktorů nechal prošetřit. Oslovené osobnosti mají možnost vstupu do budovy redakce zpravodajství a možnost hovořit s kterýmkoli jejím členem. Od vedení dostaly k dispozici také videozáznamy reportáží.

Autoři: ,