Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fiat Punto Evo – Malý volnomyšlenkář. Dospěl, ale 'po italsku'

Ekonomika

  14:25
Sklon k přehánění patří mezi klasická klišé spojená s Italy. Inovovaný Fiat Punto ovšem tohle klišé potvrzuje. Mnohé se změnilo k lepšímu, zásadní evoluci ale auto s přídomkem „Evo“ nepřináší. I když – záleží na prioritách.

Fiat Punto Evo foto: Fiat

Říká se, že pro Italy je nejdůležitější, aby jejich "macchine" (auta) byla "belle" (krásná) a měla "motore" (pořádný motor). Tyto ingredience vždy tvořily charakter většiny italských automobilů, pro kterou ovšem byly příznačné také určité nedostatky, jež však podle nadšených majitelů dávají vozům charakter.

Platí to i pro modernizovanou verzi Fiatu Punto, která dostala přídomek "Evo" (nejspíš jde o narážku na evoluci). Ta dostala obvyklá vylepšení jako novou masku chladiče, zadní svítilny s LED pásy, efektnější interiér a nové motory.

Interiér stojí za zastavení. Jednoduchými prvky se Italům podařilo vzbudit efektní dojem, alespoň u dražších verzí, což byl případ testovaného modelu. Ten měl mezi malými vozy unikátní čalounění částí palubní desky koženkou připomínající perforovanou kůži, tlumené osvícení lemu před spolujezdcem a předních klik, bíle lakované detaily či zajímavé čalounění sedadel.

Fiat Punto Evo

Ovšem podíváte-li se zblízka, dojem začnou kazit lesklé tvrdé plasty a na skrytějších místech také pokulhávající kvalita zpracování. Prostorností se Punto stále řadí mezi slušný průměr, pokud hlavy delších pasažérů neomezuje příplatková otevírací skleněná střecha. Ale ani v kufru nové verze nenajdete háčky pro zavěšení tašek s nákupem.

Špičkám třídy se nevyrovná

Hodnocení


 • Za volantem 3,5 *
 • Rodina 2 *
 • Cena 3 *

Maximum je 5 *

Pro řidiče se nezměnilo téměř nic. Podvozek při přejezdu velkých nerovností mlátí a při ostré jízdě působí trochu nejistě, lehké řízení nepřenáší do volantu takřka žádné informace a pedály mají rozměklý chod. Špičkám třídy se Evo nevyrovná.

Turbodmychadlem přeplňovaná čtrnáctistovka je ale každopádně dobrým "motore". Nabízí pro tak malé auto více než dostatečný výkon 135 koní a brzy dostupný točivý moment 206 Nm, přitom s ní lze opatrně jezdit i pod 7 litrů na 100 kilometrů. Ani netrpí tak velkým nárůstem žíznivosti při využití svého potenciálu jako většina malých motorů silných díky přeplňování.

Fiat Punto Evo

Ve městě pak pomůže šetřit systém start-stop, který při rychlých rozjezdech nastartovaný motor občas opět zhasne. Spotřebu na dálnici zhoršuje jen pětistupňová převodovka s dlouhými a trochu volnějšími dráhami chodu.

Italové se snažili, ale jen tam, kde je to pro ně důležité. Nešikovné ovládání palubního počítače jediným tlačítkem přes nekonečné menu, stejně jako ukazatel dojezdu, který vám poslední signál o stavu nádrže pošle zhruba kolem 55 km "do sucha" a pak už se omezí jen na neměnné vodorovné čárky – nic z toho neřeší. To by v německých automobilkách nepochopili. Tohle auto sází hlavně na emoce. Má slušnou výbavu i možnosti individualizace, ale také sebevědomou cenu. Volba je na vás.

Technické parametry

 • Rozměry 4065x1687x1490 mm
 • Zavazadlový prostor 275 l
 • Hmotnost 1170 kg
 • Motor přeplňovaný 4válec, 1,4 l
 • Výkon 99 kW (135 k)/5000 min-1
 • Toč. moment 206 N.m/1750 min-1
 • Zrychlení 0–100 km/h 8,5 s
 • Nejvyšší rychlost 205 km/h
 • Komb. spotřeba 5,6 l / 100 km
 • Cena 448 900 Kč

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...